Czym jest nowoczesna tomografia zatok

Czym jest nowoczesna tomografia zatok

Tomografia komputerowa zatok to badanie, którego kierunek wyznacza otolaryngolog. Uzyskane dane pozwalają specjalistom głębiej zbadać problem i ustalić przyczynę przetrwałego nieżytu nosa, a także dostrzec zmiany w jego dynamice i zidentyfikować różne choroby. To właśnie dane tomograficzne stają się powodem podjęcia decyzji o lekach lub szybkim rozwiązaniu problemu.

Dla kogo jest zalecana

Poważne choroby zatok przynosowych nie występują natychmiast po przeziębieniu. Jednak bardzo często problem przybiera, gdy zaczyna się zwykły nieżyt nosa i rozwijają się powikłania. Nieinwazyjne badanie diagnostyczne to sposób na szybkie i bez dyskomfortu dla pacjenta uzyskanie informacji niezbędnych do ustalenia dalszego przebiegu leczenia. Tomografia komputerowa zatok to badanie krok po kroku, które daje pełny obraz anatomii i procesów patologicznych zatok. W wyniku tomografii komputerowej lekarz uzyskuje dostęp do obrazów wszystkich czterech pustych struktur wypełnionych powietrzem, z których każda łączy się z jamą nosową.

Jaka może być przyczyna wykonania tomografii komputerowej zatok?

Laryngolog może przepisać badanie TK zatok, jeśli istnieje podejrzenie jednej z następujących chorób lub objawów, takich jak:

  • choroby zapalne zatok;
  • obecność guzów w jamie nosowej i zatokach przynosowych;
  • zapalenie pęcherza moczowego;
  • wypełnienie zatok płynem;
  • bóle głowy;
  • trwałe przekrwienie błony śluzowej nosa;
  • pogrubienie błony zatoki;

A także do diagnozowania zapalenia zatok lub określenia planu zbliżającej się operacji. W takim przypadku specjaliści muszą mieć dokładny obraz anatomii: wiedzieć o wszystkich anomaliach i wadach rozwojowych jamy nosowej, w tym o skrzywieniu przegrody nosowej, a także o nowotworach o innym charakterze. W niektórych przypadkach tomografię komputerową zatok można przepisać w połączeniu z tomografią komputerową głowy. W takim przypadku najpierw wykonuje się tomografię głowy, która daje pełny obraz i pozwala określić, która projekcja jest lepsza do wykonania tomografii komputerowej zatok w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji.

Jak wykonywana jest tomografia komputerowa zatok?

Tomografia komputerowa zatok jest bezbolesnym badaniem, które nie powoduje żadnych niedogodności dla pacjenta. Jest dość bezpieczny, dlatego nie ma przeciwwskazań do częstego stosowania tomografii. CT można wykonać z kontrastem lub bez. W pierwszym przypadku wstrzyknięcie dożylne pacjentowi podaje się przed zabiegiem, w drugim lekarz natychmiast przystępuje do badania. Aby to zrobić, należy położyć się na stole do tomografu, pozwolić umocować głowę specjalnymi pasami i poduszkami oraz starać się nie ruszać ani nie ruszać się przez kilka minut podczas wykonywania zdjęć przez tomograf. Na tym kończy się aktywna część badania, wystarczy poczekać, aż lekarz przetworzy otrzymane obrazy i upewni się co do ich jakości. To właściwie kończy procedurę tomografii komputerowej. Kolejnym etapem jest analiza otrzymanych wyników przez lekarza specjalistę, celem ustalenia właściwego leczenia.

https://bezpiecznytomograf.pl/

Previous Jak zmienić opony?
Next Jak wybrać dobrą niszczarkę do dokumentów?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Kolagen w płynie – dlaczego warto po niego sięgać?

Kolagen to główne białko w tkance łącznej, stanowi ono około 30% całkowitej masy białka ludzkiego. Do zadań jakie powinno realizować zalicza się między innymi gwarancję utrzymania jędrnej i sprężystej skóry.

Life&Style 0 Comments

Hipoalergiczne kosmetyki do makijażu

Jeżeli szukasz zdecydowanie naturalnych, delikatnych kosmetyków, zapewniających skórze bezpieczeństwo, to kosmetyki mineralne są dla ciebie. Są one odpowiednie również, jeżeli masz cerę problemową. Twoja skóra nie będzie miała ograniczonego dostępu

Life&Style 0 Comments

7 Wskazówki dotyczące wyboru wzoru karty z podziękowaniem

Na tym stanowisku zostanie udostępnionych 7 wskazówek dotyczących wyboru karty z podziękowaniami. Wybór kartki na odręczny banknot może być przytłaczający. Te 7 wskazówek pomoże Ci uniknąć paraliżu analizy. Szukaj kart,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź