Europejskie kino dokumentalne w Owocach i Warzywach w Łodzi

Europejskie kino dokumentalne w Owocach i Warzywach w Łodzi

W niedzielne wieczory w Owocach i Warzywach przy ulicy Traugutta 9 w Łodzi odbywają się nieodpłatne pokazy filmów dokumentalnych w ramach projektu KineDok. Lato-Jesień. W niedzielę 22 października zobaczymy film „Kino, moja miłość” w reżyserii Alexandru Belcu oraz „Cambridge” Eldory Traykovej.

Rumuńskie kin, niegdyś duma narodu, teraz stoją zapomniane i opuszczone. Mimo tego, w niektórych wciąż tli się życie, pasja i miłość do kina. Victor Purice, bohater filmu „Kino, moja miłość” jest kinooperatorem, zapalonym miłośnikiem kina. Wraz ze swoimi pracownicami Cornelią i Loreną prowadzi stare kino Dacia Panoramic Cinema w Piatra Neamt. Victor jest prawdziwym menażerem, który wraz zespołem stara się za wszelką cenę uchronić jedno z ostatnich tradycyjnych kin przed zamknięciem.

Natomiast bułgarska wioska Dolni Tsibar nazywana jest „romskim Cambridge”, gdyż dominująca w wiosce ludność romska szczególny nacisk kładzie na edukację, a młodzież może pochwalić się relatywnie wysokim poziomem wykształcenia. Znakomita bułgarska reżyserka Eldora Traykova rejestruje rok z życia małej wiejskiej szkoły podstawowej, w której nauczyciele starają się – pomimo braku środków – zapewnić dzieciom jak najlepszy poziom nauczania.

Wstęp na obie projekcje jest bezpłatny.

KineDok to unikalny klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego. W ramach tego projektu nieodpłatnie dla publiczności są pokazywane wybrane przez ekspertów KineDok europejskie filmy dokumentalne. Filmów tych nie zobaczymy w kinie ani w telewizji, są to tytuły, które jeżdżą po świecie na międzynarodowe festiwale ale dzięki platformie KineDok. Lato-Jesień mogą je poznać także Łodzianie i to zupełnie za darmo. Pokazy odbywają się w 28 miejscach w Polsce, partnerem KineDok. Lato-Jesień w Łodzi jest Klubokawiarnia Owoce i Warzywa.

„Filmy dokumentalne najlepiej portretują otaczającą nas rzeczywistość, nie stawiają diagnoz, zadają pytania, wzruszają i oburzają. Ale dostęp do nich jest ograniczony, syci się nimi widownia kilku festiwali w Polsce. W ramach cyklu prezentacji KineDok mieszkańcy dwudziestu pięciu polskich miast będą mogli zapoznać się z najnowszą twórczością europejskich dokumentalistów” – podsumowuje ideę projektu Krzysztof Gierat, prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej.

Inicjatorem oraz głównym organizatorem KineDok. Lato-Jesień jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Creative Europe Media, Visegrad Fund, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017.

Previous ODPOWIE ZA KRADZIEŻ DOKUMENTÓW I PIENIĘDZY
Next CHULIGAN W RĘKACH ŁÓDZKICH POLICJANTÓW

Może to Ci się spodoba

Kultura 0 Comments

22-letnia studentka z nagrodą 100 tysięcy złotych w konkursie zorganizowanym przez sieć Biedronka

Zakończył się drugi etap konkursu „Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”, w którym wybrano najlepsze ilustracje, obrazujące zwycięski tekst wyłoniony w pierwszym etapie konkursu. Kapituła Nagrody, w której zasiadał m.in. wybitny ilustrator

Kultura 0 Comments

Humanistyka nie umarła. Problemy z brakiem studentów są przejściowe

Kierunki humanistyczne mimo mniejszego zainteresowania studentów nie powinny być zamykane – uważa prof. Antoni Różalski, rektor Uniwersytetu Łódzkiego. Niższa liczba chętnych jest przejściowa, a kolejnym rocznikom potrzebne będą wykwalifikowane kadry. Do

Kultura 0 Comments

Polska wiceliderem regionu w sektorze gier komputerowych

Wartość polskiej branży gier szacowana jest na ponad 1,6 mld zł, a w ciągu dwóch lat może przekroczyć 2 mld zł. To jeden z najbardziej innowacyjnych sektorów polskiego przemysłu kreatywnego, który dużą

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź