Korony zębów: Czym są? Jakie są ich rodzaje? Gdzie można je założyć?

Korony zębów: Czym są? Jakie są ich rodzaje? Gdzie można je założyć?

Polacy coraz bardziej świadomie podchodzą do stanu swoich zębów. Odzyskanie pięknego, białego uśmiechu w niektórych sytuacjach wymaga odwołania się do leczenia protetycznego. Jednym z popularnych stomatologicznych wypełnień protetycznych są korony zębowe, przez pacjentów nazywane zwykle koronkami. Czym są korony zębowe oraz jakie są ich rodzaje? Kiedy wskazane jest założenie korony?

Czym są korony zębowe?

Korony zębowe stanowią rodzaj protetycznego uzupełnienia uzębienia. Bywają zakładane w celu zrekonstruowania zębów silnie uszkodzonych w wyniku wypadku lub zmian próchniczych. W sytuacjach takich zastosowanie zwykłego wypełnienia ubytku czy próba zastosowania kompozytu do odbudowy ułamanego fragmentu zęba jest zwykle skazana na niepowodzenie. Przy dużych ubytkach materiał wypełniający nie ma się po prostu czego trzymać. Czasami korony bywają stosowane w celu poprawienia estetyki zębów (np. w przypadku silnych przebarwień szkliwa czy widocznego wytarcia). Sama korona ma formę kapturka, zakładanego na uprzednio odpowiednio przygotowany ząb. Korona stanowi więc estetyczną protezę utraconej części zęba, zapewniającą nie tylko pełną jego funkcjonalność, ale też estetyczny wygląd.

Jakie są rodzaje koron zębowych?

Ze względu na rodzaj zastosowanego materiału, najczęściej stosowane są dwa rodzaje  koron – wykonane  w całości ze specjalnej porcelany lub stanowiące połączenie ceramiki i metalu:

  • korony pełnoceramiczne – estetyczne uzupełnienia protetyczne o kolorze nieodbiegającym od naturalnego uzębienia. Stosowane głównie na zębach przednich. Wysoka jakość ceramiki zapewnia trwałość oraz eliminuje ryzyko występowania uczuleń,
  • korony porcelanowe na metalu  – metalowy szkielet korony nie jest widoczny pod warstwą porcelany, choć czasem powodować może lekko szarawy odcień w okolicy szyjki zębowej. Zwykle wykorzystywane do wypełnień bocznych.

Oba wymienione rodzaje to korony ostateczne, czyli takie, które są na stałe mocowane na specjalnie oszlifowanych zębach pacjenta, w miejscu, w których mają wypełnić ubytek.  Stosowane są również akrylowe korony tymczasowe, służące do ochrony oszlifowanych zębów pomiędzy wizytami, przed zamocowaniem korony ostatecznej.

Gdzie można założyć korony zębowe?

W celu założenia korony zębowej należy umówić się na wizytę u stomatologa, świadczącego usługi z zakresu protetyki. Konieczne będą trzy takie spotkania.

  • W czasie pierwszej wizyty lekarz oszlifuje ząb oraz wykona wycisk, na podstawie którego przygotowana zostanie korona.
  • W czasie drugiej wizyty przeprowadzona zostanie przymiarka korony, która
  • w czasie wizyty trzeciej i ostatniej zostanie osadzona na stałe. Stałe mocowanie korony następuje z wykorzystaniem specjalnego cementu protetycznego.

Zabieg zakładania koron zębowych jest bezbolesny, a pomiędzy kolejnymi wizytami zębina chroniona jest przez akrylową koronę tymczasową. Efekty estetyczne oraz funkcjonalne koron zębowych są wysoko oceniane zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów. Jedynym wyraźnym mankamentem tej metody wypełnienia ubytków jest jej stosunkowo wysoka cena (jedna korona pełnoceramiczna kosztuje ok. 1200 zł).

Więcej informacji znajdziesz na http://korony-licowki.pl/

Previous Płyty winylowe dla audiofila. Gdzie je znaleźć?
Next Rębaki do drewna – rodzaje i zastosowane

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

POLICYJNI WODNIACY GOTOWI DO SEZONU

10 maja 2017 roku Wydział Prewencji KWP w Łodzi zorganizował i przeprowadził weryfikację umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego, która stanowiła zakończenie przedsezonowego szkolenia dla policjantów z sezonowych komórek wodnych województwa

Wiadomości 0 Comments

W OBRONIE PRAW ZWIERZĄT

Policjanci z posterunku w Andrespolu odebrali z rąk właścicieli kilkuletniego czworonoga, którego stan fizyczny ewidentnie wskazywał na skrajne zaniedbanie i wyczerpanie organizmu. Warunki, w których przebywał bezpośrednio zagrażały jego życiu

Wiadomości 0 Comments

Areszt dla oszusta internetowego

16 lutego 2018 roku funkcjonariusze Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi wspólnie ze zduńskowolskimi policjantami zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o szereg oszustw internetowych. Zatrzymany 26-letni zduńskowolanin mógł wyłudzić

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź