Projekty łódzkich innowatorów „Szybką Ścieżką” zmierzają do sukcesu. Kolejni mają szansę skorzystać w nowym naborze popularnego konkursu

Projekty łódzkich innowatorów „Szybką Ścieżką” zmierzają do sukcesu. Kolejni mają szansę skorzystać w nowym naborze popularnego konkursu

Od 16 września można zgłaszać projekty w nowym naborze konkursu prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dla przedsiębiorców oraz naukowców realizujących projekty B+R. Budżet konkursu to aż 1,1 mld zł. W zeszłym roku przedsiębiorcy z regionu łódzkiego otrzymali 391 mln zł dofinansowania z NCBR na projekty badawczo-rozwojowe.

Przydatne informacje o tym jak skutecznie aplikować o dofinansowanie zostaną przekazane przez ekspertów podczas spotkania NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). Warsztaty odbędą się 18 września w Łodzi. Wezmą w nich udział przedstawiciele środowisk naukowych oraz przedsiębiorcy reprezentujący duże, średnie i małe przedsiębiorstwa oraz start-upy.

Przedsiębiorcy z województwa łódzkiego już korzystają ze wsparcia Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (Fundusze Europejskie). Przykładem aktywności dedykowanej regionowi było Wspólne Przedsięwzięcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i województwa łódzkiego „Łódzkie w dobrym zdrowiu”. Jego celem było dofinansowanie projektów, które poprawią jakość życia oraz wspomogą aktywne i zdrowe starzenie się. Medycyna to właśnie jedna z Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji. Łącznie łódzkie posiada 6 specjalizacji, wśród których znalazły się również: energetyka; nowoczesny przemysł włókienniczy i mody; zaawansowane materiały budowlane; innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze oraz informatyka i telekomunikacja[1]. Teraz projekty badawczo-rozwojowe również z innych branż  mają szansę na wsparcie w ramach Szybkiej Ścieżki, konkursu finansowanego również z Funduszy Europejskich (POIR).

Duży wybór konkursów w ramach „Szybkiej Ścieżki”

W ramach Szybkiej Ścieżki o dofinansowanie mogą się ubiegać duże, średnie, małe przedsiębiorstwa i start-upy. W tym roku po raz pierwszy do konkursu dopuszczono również konsorcja przedsiębiorców oraz jednostek naukowych. Aplikujący do Szybkiej Ścieżki przedsiębiorcy mogą otrzymać od kilkuset tysięcy do ok. 200 mln zł na działalność rozwojową i tworzenie innowacyjnych projektów biznesowych. Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 80 procent wartości ich projektu. Pozostałe 20 procent musi pochodzić ze środków własnych. Nabór wniosków będzie trwał od 16 września do 16 grudnia.

Nowością w tym roku są również dwa konkursy tematyczne w Szybkiej Ścieżce: pierwszy dedykowany jest projektom z zakresu technologii kosmicznych, drugi technologii tworzyw sztucznych (w obu konkursach nabór wniosków w terminie 2 września – 15 listopada). Trwa także nabór w konkursie dla MŚP z certyfikatem Seal of Excellence (termin zgłaszania upływa 29 listopada). Łączny budżet konkursów w drugiej połowie 2019 roku to 1,63 mld zł. Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną także konkursy tematyczne: Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska oraz Urządzenia grzewcze.

Gotowe dania z czystą etykietą od łódzkiego producenta

Wśród beneficjentów konkursu Szybka Ścieżka jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe JANUSZ SOCHA, którego właściciele wraz z jednostką naukowo-badawczą stworzyli wyjątkowy zestaw gotowych dań. Produkcja nowej linia dań i zup wysokiej jakości opiera się na trzech filarach. Pierwszy dotyczy walorów prozdrowotnych produktów, które mają tzw. „czystą etykietę”. Do produkcji wykorzystywane są naturalne, świeże, lokalne surowce. Drugi filar odnosi się do walorów odżywczych produktów. Minimalne przetworzenie surowców oraz ich właściwa obróbka termiczna (sous-vide) pozwala zachować wszystkie oryginalne składniki odżywcze i korzystne substancje bioaktywne. Spełniają one konkretne oczekiwania klienta, np. zawierają więcej białka, lipidów czy węglowodanów naturalnego pochodzenia, a przy tym oferują pełnię walorów smakowych, których nie tracą podczas obróbki. Trzeci filar obejmuje walory proekologiczne produktów. Pierwsze zestawy dań gotowych i zup właśnie trafiły na rynek. Na razie uruchomiono produkcję na małą skalę. Trwa badanie rynku i szukanie optymalnych kanałów sprzedaży. Przedstawiciel firmy podczas spotkania NCBR dla firm. Wsparcie Przedsiębiorców z POIR opowie o swoich doświadczeniach związanych z aplikowaniem i realizacją projektu.

Praktyczne informacje podczas warsztatów

Przedsiębiorcy i naukowcy z regionu, którzy również planują realizację prac badawczo-rozwojowych są zaproszeni do zapoznania się z konkursami prowadzonymi przez NCBR oraz do bezpośrednich rozmów z ekspertami, w trakcie których dowiedzą się, jak zaplanować projekt B+R, na co można przeznaczyć dofinansowanie, jak je uzyskiwać i rozliczać.

Okazją są m.in. spotkania NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR, których harmonogram dostępny jest na stronie www.NCBRdlaFirm.pl. Do tej pory w całej Polsce odbyło się ponad 70 takich spotkań, a planowane są kolejne. Udział w nich jest bezpłatny.

  • Więcej informacji o konkursach Szybka Ścieżka oraz Ścieżka dla Mazowsza dostępnych jest na stronie gov.pl/szybkasciezka.
  • Jeśli chcesz zweryfikować założenia swojego projektu i dowiedzieć się czy ma szanse na dofinansowanie skorzystaj z Asystenta Innowacji na www.ncbr.gov.pl.
  • O konkursach organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uzyskasz informacje również w Punkcie Informacyjnym w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47a, pod numerem telefonu 22 39 07 170 lub pisząc na adres info@ncbr.gov.pl.

Kontakt dla mediów ze strony NCBR: Weronika Kopernok, weronika.kopernok@ncbr.gov.pl

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 10 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu  przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa.

Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.

Więcej informacji na stronie ncbr.gov.pl.

[1] https://rpo.lodzkie.pl/images/konkurs_2.3.1_cop_28122015/Wykaz_Regionalnych_Inteligentnych_Specjalizacji.pdf

Previous UKRADŁ OPLA I W NIM ZASNĄŁ
Next WŁAMAŁ SIĘ DO SAMOCHODÓW I UKRADŁ ...4 BUTELKI WODY

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Jakie wyposażenie salonu barberskiego?

Na naszych ulicach można zaobserwować coraz większą liczbę mężczyzn z brodą. Broda może dodać atrakcyjności każdemu mężczyźnie, ale pod warunkiem, że będzie odpowiednio przystrzyżona i zadbana. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom coraz

Strefa Biznesu 0 Comments

Czy twoje biuro działa optymalnie?

    Praca w biurze często pokazywana jest w zestawieniu z ciężką pracą fizyczną w kopalni czy na budowie jako coś lekkiego, łatwego i przyjemnego. Z całą pewnością w biurze ryzyko

Strefa Biznesu 0 Comments

Łódzka firma producentem programów do fakturowania

Dawniej przedsiębiorcy mogli jedynie pomarzyć o takich udogodnieniach, które są dostępne dziś. Pomocne programy, które przedsiębiorca może wykorzystywać w swojej codziennej działalności, zdecydowanie ułatwiają wiele spraw. Mowa na przykład o

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź