Różnice pomiędzy olejem syntetycznym a mineralnym
Olej silnikowy jest używany do smarowania części silnika i zmniejszania tarcia, ale przed napełnieniem zbiornika oleju należy wybrać odpowiedni olej, szczególnie przed pierwszym napełnieniem. Istnieją dwa główne rodzaje olejów silnikowych: oleje mineralne i oleje syntetyczne. Zbadajmy ich cechy i różnice.
Co to jest mineralny olej silnikowy?
Oleje mineralne uzyskiwane są w procesie rafinacji ropy naftowej. Podczas tego procesu usuwane są naturalne zanieczyszczenia i niepożądane węglowodory.
Oleje mineralne są idealne dla starszych modeli pojazdów, które zostały opracowane do pracy z mniej zaawansowanymi technologicznie środkami smarnymi; jest to powód, dla którego są one również tanią opcją dla kierowników flot i kierowców.
Jednak oleje mineralne przepływają przez obwody silnika wolniej niż oleje syntetyczne, co może prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa i wpływać na osiągi pojazdu. Również oleje mineralne muszą być wymieniane częściej niż oleje syntetyczne. Jeśli jednak są one zalecane przez producenta samochodów, oleje mineralne mogą nadal zapewniać wysokiej jakości smarowanie, zwykle bardziej niż oleje syntetyczne.
Co to jest syntetyczny olej silnikowy?
Skład syntetycznych olejów silnikowych
Syntetyczne oleje silnikowe, przeznaczone przede wszystkim do silników o wysokich osiągach, są produktem skomplikowanych przemian chemicznych, które są wykonywane albo bezpośrednio na wydobyciu ropy naftowej, albo przy użyciu wstępnie wybranych cząsteczek. Różnica w porównaniu z olejami mineralnymi polega na tym, że syntetyczny olej poddawany jest bardziej skomplikowanym procesom przekształceń.
Kluczowe punkty dotyczące olejów syntetycznych:
Zawierają one mniej zanieczyszczeń niż oleje mineralne
Są one chemicznie modyfikowane
Dla obu rodzajów olejów przewidziano dodatki, które znacznie poprawiają ich działanie. Dodatki te mogą chronić przed zużyciem, utlenianiem, korozją lub powstawaniem piany, a także zapewniać działanie detergentów lub środków dyspergujących.
Jakie są zalety olejów syntetycznych?
Oleje syntetyczne mają wiele zalet:
- Doskonały przepływ w niskich temperaturach
- Stabilna lepkość, nawet w wysokich temperaturach (oleje syntetyczne nie ulegają łatwej fluidyzacji)
- Mniej częste wymiany oleju
- Mniej tworzenia się złóż
- Mniejsze zużycie części
- Optymalizacja zużycia paliwa
- Ochrona silników i wydłużenie ich żywotności
Główną wadą olejów syntetycznych jest to, że są one nieco droższe, choć często jest to równoważone przez wydłużone okresy między wymianami.
Jaka jest różnica między syntetycznymi i półsyntetycznymi olejami silnikowymi?
Istnieje kilka aspektów, które odróżniają półsyntetyczne oleje silnikowe od w pełni syntetycznych środków smarnych:
Oleje półsyntetyczne zawierają mieszankę konwencjonalnych 100% olejów syntetycznych i mineralnych.
Nie ma jednej branżowej definicji tego, co powinny one stanowić.
Ogólnie rzecz biorąc, oleje półsyntetyczne są droższe od olejów mineralnych i tańsze od w pełni syntetycznych.
Oleje półsyntetyczne oferują mniej ulepszeń wydajnościowych, mniej chronią komponenty i szybciej ulegają degradacji niż oleje syntetyczne.
Oleje półsyntetyczne są czystsze, bardziej płynne i trwalsze niż oleje mineralne.
Półsyntetyczne środki smarne powinny być stosowane tylko w nowocześniejszych pojazdach, które zostały zaprojektowane do ich stosowania. Silniki te mogą jednak nadal czerpać korzyści ze stosowania w pełni syntetycznych olejów.
Wszystkie rodzaje olejów nie są odpowiednie dla wszystkich silników. Przed dokonaniem wyboru pomiędzy standardowym olejem mineralnym, pół-syntetycznym lub syntetycznym, ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta pojazdu.
https://carspa.edu.pl/poradnik-motoryzacyjny/gcdf/olej-syntetyczny-vs-olej-konwencjonalny.html
Może to Ci się spodoba
Środki do czyszczenia samochodu
Środki do czyszczenia samochodu mogą zawierać niebezpieczne substancje, które nie tylko spełniają przewidziane funkcje, ale również mogą powodować niepożądane skutki dla zdrowia i środowiska w pobliżu. Dlatego tak ważny jest
Kosmetyki (samochodowe) do 100 zł
Choć większość specjalistów zaleca kupowanie wysokiej jakości kosmetyków do pielęgnacji pojazdów, to istnieją też kosmetyki (samochodowe) do 100 zł, które równie skutecznie pomogą nam w utrzymaniu samochodu. Podział pod kątem
Wypożyczanie samochodów
Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób decyduje się na wypożyczenie samochodu, na przykład gdy wyjeżdżają na wakacje, lub gdy udają się do odległego miasta. Na co należy
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!