Unikatowo, ergonomicznie, bezpiecznie – współczesne biuro

Unikatowo, ergonomicznie, bezpiecznie – współczesne biuro

Ergonomia nie jest kolejnym chwytem marketingowym, ale realnie wpływa na zwiększenie wydajności pracowników. Ta z kolei przekłada się na lepsze wyniki osiągane przez całą jednostkę.

Praca w biurze wiąże się najczęściej z pracą przy komputerze i ma charakter siedzący. Spędzanie ośmiu lub więcej godzin w tej pozycji powoduje statyczne obciążenie mięśni odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa, a także statyczne obciążenie mięśni barków, rąk i karku. Długotrwałe pozostawanie w tej pozycji prowadzi do pojawienia się nasilających się z czasem dolegliwości bólowych, związanych ze stanami zapalnymi i zwyrodnieniami kręgosłupa oraz stawów.

Dlaczego to ma znaczenie?

Niewłaściwe urządzenie biura może nieść za sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia jego pracowników, a wynikająca z tego ich absencja staje się kłopotliwa również dla pracodawców. Badanie Loudhause 2016 przeprowadzone na zlecenie Fellowes wskazało, że 31% ankietowanych pracowników odczuwa codziennie negatywne skutki pracy biurowej. Wskazywali na występowanie bólu pleców (71%), karku (51%), głowy (47%) oraz uczucia napięcia w ramionach (37% badanych). Absencje chorobowe wynikające z opisanych dolegliwości dominują wśród pracowników biur. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać przede wszystkim, zgodnie z wynikami badań Ergotestu z 2015 roku, w fakcie, że aż 51,6% stanowisk komputerowych całkowicie nie spełnia podstawowych zaleceń ergonomii i przepisów obowiązującego prawa. Wymogi te spełniało zaledwie 2% z badanych stanowisk.

Optymalne stanowisko pracy

Stąd tak ważne jest zoptymalizowanie nie tylko pojedynczych stanowisk, ale całej przestrzeni biurowej. Zgodnie z prawem pracodawca powinien zapewnić pracownikom biurowym odpowiednią temperaturę powietrza i jego przepływ, ilość światła (naturalnego i sztucznego), ochronić ich przed wilgocią, nadmiernym nasłonecznieniem. Zadbać musi także o właściwe warunki powierzchniowo-przestrzenne, takie jak właściwa wielkość i wysokość pomieszczeń. Optymalne stanowisko pracy powinno mieć dostęp do naturalnego światła, do którego monitor komputera będzie ustawiony bokiem, by zapobiec odbijaniu się na nim refleksów świetlnych. Niezbędne jest usytuowanie monitora na wysokości wzroku, a także w taki sposób, by pracownik przy korzystaniu z niego nie był zmuszony do stałego skrętu tułowia i głowy. Odpowiednie ustawienie zapewniają stworzone z myślą o pracownikach ergonomiczne meble biurowe (znajdujące się m.in. w ofercie firmy AJ Produkty).

Sprzęt to podstawa 

Dedykowane konkretnym przestrzeniom meble to podstawa zoptymalizowanego stanowiska pracy. W ofercie AJ Produkty znajdziemy ergonomiczne biurka i stoliki komputerowe z regulacją wysokości blatu, dzięki czemu możliwa staje się – rekomendowana przez wiele krajów – praca w trybie „siedząco-stojącym”. Podniesienie blatu jest łatwe i dostępne w dowolnym momencie.

Dla zdrowia układu mięśniowo-szkieletowego istotne jest także odpowiednie krzesło pozwalające odciążyć kręgosłup i pozostałe stawy. Wymagania te spełniają krzesła balansujące, które poprzez stymulacje ciała do bycia w ruchu pozwalają osiągnąć najbardziej naturalną dla naszego kręgosłupa pozycję. Ponad to redukują napięcie mięśni, odciążają stawy i poprawiają krążenie krwi. Taką możliwość daje choćby dostosowana do warunków biurowych piłka balansująca. Dla ceniących bardziej tradycyjne rozwiązania – fotel z regulacją siedziska w orientacji pionowej, kąta oparcia i wysokości podłokietników.

Ergonomię poprawić mogą również specjalnie w tym celu zaprojektowane dodatki. Należą do nich przeznaczone do zamontowania na biurku podpora przedramienia zmniejszająca napięcie nadgarstka oraz uchwyty monitorów umożliwiające swobodne dostosowywanie ich do indywidualnych potrzeb pracownika.

Previous Płynna witamina C - czy po nią sięgać?
Next Praca przez Internet - jakie propozycje?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Deklaracja PIT 37 – kto powinien ją wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego?

Jak co roku, każda osoba, która osiągnęła dochody z różnych źródeł (umowa o pracę, umowa zlecenie, czy umowa o dzieło, stypendium, emerytura, renta itp.) ma obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego,

Strefa Biznesu 0 Comments

Kiedy wypożyczenie samochodu staje się koniecznością…

Brak samochodu, awaria, stłuczka, wyjazd na wakacje… Każdemu z nas mogą przytrafić się różne nieprzewidziane sytuacje, kiedy okaże się, że nagle potrzebujemy nowego auta. Wypożyczalnia samochodów może okazać się wówczas

Strefa Biznesu 0 Comments

Łódź jednym z największych rynków handlowych w Polsce

Z powierzchnią handlową przekraczającą 550 tys. mkw. i z nasyceniem 567 mkw. na tysiąc mieszkańców Łódź znajduje się w czołówce polskich miast. Lokalny rynek handlowy został zagospodarowany przez kilku dużych graczy. Na nowe

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!