Zaskakujące korzyści płynące z zastosowania kwasu hialuronowego

Zaskakujące korzyści płynące z zastosowania kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy, znany również jako hialuronan, jest bezbarwną, gęstą substancją, która jest naturalnie produkowana przez Twój organizm. Największe jego ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i oczach. Jego główną funkcją jest zatrzymywanie wody w celu utrzymania dobrze nasmarowanych i nawilżonych tkanek. Kwas hialuronowy ma różne zastosowania. Wiele osób przyjmuje go jako suplement, ale jest on również stosowany w miejscowych serum, kroplach do oczu i zastrzykach.

  1. Promuje zdrowszą, bardziej elastyczną skórę

Suplementy kwasu hialuronowego mogą pomóc Twojej skórze wyglądać i czuć się bardziej elastyczna. Mniej więcej połowa kwasu hialuronowego w organizmie jest obecna w skórze, gdzie wiąże się z wodą, aby pomóc w zatrzymaniu wilgoci.

Jednakże, naturalny proces starzenia się i ekspozycja na takie czynniki jak promieniowanie ultrafioletowe od słońca, dym tytoniowy i zanieczyszczenia mogą zmniejszyć jego ilość w skórze.

Przyjmowanie suplementów z kwasem hialuronowym może zapobiec temu spadkowi, dając organizmowi dodatkowe ilości do wprowadzenia do skóry. Wykazano, że dawki 120-240 mg na dobę przez co najmniej jeden miesiąc znacząco zwiększają nawilżenie skóry i zmniejszają suchość skóry u osób dorosłych.  Skóra nawilżona zmniejsza również pojawianie się zmarszczek, co może tłumaczyć, dlaczego kilka badań wskazuje, że uzupełnienie jej może sprawić, że skóra będzie wyglądała na gładszą. Po nałożeniu na powierzchnię skóry, serum z kwasem hialuronowym może redukować zmarszczki, zaczerwienienia i zapalenia skóry .  Niektórzy dermatolodzy wstrzykują nawet wypełniacze z kwasem hialuronowym, aby zachować jędrność i młodzieńczy wygląd skóry.

Suplementy z kwasem hialuronowym mogą pomóc zwiększyć nawilżenie skóry i zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek. Zabiegi miejscowe mogą łagodzić zaczerwienienia i zapalenia skóry, a zastrzyki mogą sprawić, że skóra stanie się bardziej jędrna.

  1. Gojenie ran

Kwas hialuronowy odgrywa również kluczową rolę w gojeniu się ran. Jest on naturalnie obecny w skórze, ale jego stężenie wzrasta w przypadku uszkodzeń wymagających naprawy. Kwas hialuronowy pomaga w szybszym gojeniu się ran poprzez regulację poziomu zapalenia i sygnalizowanie organizmowi budowy większej ilości naczyń krwionośnych w uszkodzonym obszarze.  Wykazano, że nakładanie go na rany skórne zmniejsza rozmiar ran i zmniejsza ból szybciej niż placebo lub nie stosuje się go wcale.  Kwas hialuronowy ma również właściwości antybakteryjne, dzięki czemu może pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji przy bezpośrednim zastosowaniu na otwarte rany.

Co więcej, jest skuteczny w zwalczaniu chorób dziąseł, przyspieszaniu gojenia się po zabiegach chirurgicznych i eliminowaniu wrzodów w przypadku stosowania miejscowego w jamie ustnej. Chociaż badania nad surowicami i żelami z kwasem hialuronowym są obiecujące, nie przeprowadzono żadnych badań w celu ustalenia, czy suplementy kwasu hialuronowego mogą zapewnić takie same korzyści. Ponieważ jednak suplementy doustne podnoszą poziom kwasu hialuronowego znajdującego się w skórze, uzasadnione jest podejrzenie, że mogą one przynieść pewne korzyści.

Nałożenie kwasu hialuronowego bezpośrednio na otwartą ranę może przyspieszyć proces odbudowy. Nie wiadomo, czy dodanie go do rany będzie miało taki sam efekt.

  1. Złagodzenie bólu stawów poprzez utrzymanie dobrze nasmarowanych kości

Kwas hialuronowy znajduje się również w stawach, gdzie utrzymuje dobrze nasmarowaną przestrzeń między kośćmi. Kiedy stawy są smarowane, kości są mniej podatne na ścieranie się o siebie i powodują niewygodny ból. Suplementy kwasu hialuronowego są bardzo pomocne dla osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów, rodzaj zwyrodnieniowej choroby stawów spowodowanej zużyciem stawów na przestrzeni czasu. Wykazano, że przyjmowanie 80-200 mg dziennie przez co najmniej dwa miesiące znacząco zmniejsza ból kolan u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, zwłaszcza w wieku od 40 do 70 lat.  Kwas hialuronowy może być również wstrzykiwany bezpośrednio do stawów w celu złagodzenia bólu. Jednak analiza ponad 12 000 osób dorosłych wykazała jedynie niewielkie zmniejszenie bólu i większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Niektóre badania pokazują, że parowanie doustnych suplementów kwasu hialuronowego z zastrzykami może pomóc w wydłużeniu czasu działania przeciwbólowego i wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi zastrzykami.

Suplementy kwasu hialuronowego są skuteczne w zmniejszaniu bólu stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Można również stosować zastrzyki, ale mogą one wiązać się z ryzykiem.

  1. Łagodzące kwaśne symptomy refluksowe

Nowe badania wykazują, że suplementy kwasu hialuronowego mogą pomóc w zmniejszeniu objawów refluksu kwasowego.

W przypadku wystąpienia refluksu kwasowego, zawartość żołądka jest regurgitowana do gardła, co powoduje ból i uszkodzenie wyściółki przełyku.

Kwas hialuronowy może pomóc ukoić uszkodzoną wyściółkę przełyku i przyspieszyć proces regeneracji. Jedno z badań probówkowych wykazało, że zastosowanie mieszaniny kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny do uszkodzonej kwasem tkanki gardła pomogło jej goić się znacznie szybciej niż w przypadku niestosowania żadnego leczenia.

W jednym z badań stwierdzono, że przyjmowanie suplementu kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny wraz z lekiem zmniejszającym kwasowość zmniejszało objawy refluksowe o 60% bardziej niż przyjmowanie samych leków zmniejszających kwasowość.

  1. Ulżyć suchym oczom i złagodzić dyskomfort

Około 1 na 7 starszych osób dorosłych cierpi na objawy suchego oka z powodu zmniejszonej produkcji łez lub łzy wyparowujące zbyt szybko. Ponieważ kwas hialuronowy doskonale zatrzymuje wilgoć, jest często stosowany w leczeniu suchych oczu. Wykazano, że krople do oczu zawierające 0,2-0,4% kwasu hialuronowego zmniejszają objawy suchego oka i poprawiają zdrowie oczu.

Soczewki kontaktowe, które zawierają wolno uwalniający się kwas hialuronowy, są również opracowywane jako możliwy zabieg dla suchego oka. Ponadto, krople do oczu z kwasem hialuronowym są często stosowane podczas zabiegów chirurgicznych w celu zmniejszenia stanu zapalnego i przyspieszenia gojenia się ran.  Podczas stosowania ich bezpośrednio na oczy wykazano, że zmniejszają one objawy suchych oczu i poprawiają ogólny stan zdrowia oczu, nie jest jasne, czy suplementy doustne mają takie same efekty.

http://dermatologranking.pl/zabiegi-medycyny-estetycznej/rvgt/kwas-hialuronowy-wlasciwosci-zastosowanie-efekty-uboczne.html

Previous Co to jest stomatologia estetyczna?
Next 6 Niesamowitych zalet witaminy C dla skóry i zdrowia

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Czy warto korzystać z usług optyka online?

E-commerce w Polsce rozwija się bardzo prężnie. Działem, który na rynku e-commerce stawia pierwsze kroki jest branża optyczna. Jeśli jednak branża ta będzie rozwijać się tak szybko, jak dotychczas, to

Life&Style 0 Comments

7 Wskazówki dotyczące wyboru wzoru karty z podziękowaniem

Na tym stanowisku zostanie udostępnionych 7 wskazówek dotyczących wyboru karty z podziękowaniami. Wybór kartki na odręczny banknot może być przytłaczający. Te 7 wskazówek pomoże Ci uniknąć paraliżu analizy. Szukaj kart,

Life&Style 0 Comments

10 Akcesoriów do telefonów komórkowych

Od futerałów po przystawki do aparatów fotograficznych – istnieje cała branża poświęcona uczynieniu Twojego smartfona jeszcze inteligentniejszym. Ale przy tak wielu możliwościach wyboru, jak możesz znaleźć akcesoria do telefonu komórkowego,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź