Strip Dance – co to jest i jak zacząć naukę tego tańca w Łodzi?

Strip Dance – co to jest i jak zacząć naukę tego tańca w Łodzi?

O tę coraz bardziej modną technikę tańca zapytaliśmy Lilę Karaban, instruktorkę Dance Spotu66 – szkoły tańca w Łodzi!

Wiele osób zastanawia się, czym właściwie jest strip dance. Nazwa może kojarzyć się ze striptizem, czy ten taniec ma z nim coś wspólnego?

Lila: To żaden striptiz! Strip dance zamiast ciała odsłania emocje. Ten styl przypomina najczęściej mieszankę jazz funku, poppingu, contemporary oraz innych stylów. To taka zabawa z różnymi technikami, emocjami, rytmami i tempami, które tworzą cały taniec. Oczywiście jest w nim wiele zmysłowości, seksownych ruchów czy drapieżnych akcentów, ale dbamy o to, żeby efekt nie był wulgarny, a po prostu ciekawy i artystyczny. Ze strip dancem jest podobnie jak z tańcem na rurze, już dawno przestał być kojarzony jedynie z klubami nocnymi. Teraz pole dance to sztuka i wspaniały trening fitness, pozbawiony elementów erotycznych. Choć oczywiście każdą technikę można interpretować po swojemu. Jeśli ktoś chce w sposób erotyczny zatańczyć hip hop czy bachatę, może to zrobić, ale nie na tym polegają te style.

Co ważne w strip dance preferujemy, żeby cała akcja toczyła się na podłodze i bez wykorzystania rurki. Chyba to najbardziej odróżnia strip od high heelsów, exotic i sexy dance.

Dla kogo zatem jest strip dance? Czy tylko dla kobiet?

Lila: Dla każdego. Zarówno dla dziewczyn, które chcą wstawiać ładne filmiki na Insta, jak i dla osób, które chcą zbadać siebie na poziomie fizycznym i emocjonalnym. Być może uwolnić się od kompleksów albo wzmocnić pewność siebie. Nie ma takiej zasady, aby strip dance mogły tańczyć tylko kobiety! W technice high heels mamy już dużo panów, dlaczego nie mieliby pojawić się na strip dancie? Jednak należy podkreślić, że strip dance to technika solowa, nie znajdziemy jej na liście kursów tańca dla par. Chociaż… kto wie, jak to się wszystko potoczy ?.

Wiemy już, że płeć nie gra znaczącej roli w strip dancie, a czy wiek ma znaczenie?

Lila: Ani wiek, ani płeć nie mają znaczenia. Wszystko zależy od możliwości fizycznych osoby. Trzeba przyznać, że ten styl jest wymagający pod tym kątem.

Czy to oznacza, że aby zacząć naukę tańca w klimacie strip dancu, trzeba się jakoś szczególnie przygotować?

Lila: Osobom początkującym zalecałabym zajęcia ze stretchingu. Bo w trakcie nauki tańca strip dance czasami nie zdążamy wszystkiego porozciągać (chociaż jako instruktorka bardzo staram się zwracać na to szczególną uwagę). Treningiem pomocniczym może być też pilates lub inne zajęcia ruchowe, wzmacniające mięśnie i rozciągające ciało.

Zauważyliśmy, że strip dance tańczy się w charakterystycznych butach na wysokich obcasach i wysokich platformach. Buty do strip dancu są znacznie wyższe niż te, w których tańczy się styl high heels, to może trochę przerażać początkujące osoby, czy dla tych butów jest jakaś alternatywa?

Lila: Ważniejsze od butów są nakolanniki (to must have na każdych zajęciach) i wygodne ubranie, w którym osoba ćwicząca będzie czuła się atrakcyjnie dla samej siebie! Najlepiej, żeby były to spodenki lub legginsy, żeby się nie przyklejać do podłogi. Polecam też rozpuszczone włosy, jeśli jest taka możliwość, ponieważ dużo machamy głową. A jeśli chodzi o buty… można tańczyć bez nich! Tak samo jak akceptowane są normalne szpilki czy obcasy (takie w których idziemy na zajęcia high heels). Nauka tańca strip dance ma być przede wszystkim bezpieczna i przyjemna! Jeśli z czasem poczujemy, że jesteśmy gotowi na wyższe szpilki, możemy po nie sięgnąć, ale nie ma tu żadnych przymusów. Więc jeśli ktoś się dopiero zastanawia, czy strip dance lub czy w ogóle nauka tańca jest dla niego, powinien przyjść bez szpilek i sprawdzić, czy spodoba mu się taka lekcja tańca. Wszystko w swoim czasie.

Jakie plusy ma strip dance? Dlaczego osoba przeglądająca oferty szkół tańca powinna zwrócić uwagę na ten kurs?

Lila: Strip uczy mniej myśleć i więcej improwizować. Uczy bycia w momencie (tu i teraz). Niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak wiele blokad jest w naszych głowach. Nasze ciała poddawane są ciągłym kontrolom (autokontrolom). Sprawdzamy, czy wyglądamy dobrze, czy właściwie się zachowujemy. Na lekcji tańca strip dance możemy puścić wodze fantazji, trochę zaszaleć, uwolnić się od negatywnych i kontrolujących myśli.

Kurs tańca takiego jak strip dance pozwala wcielić się w nowe role, na które wcześniej sobie nie pozwoliliśmy. To ciekawy eksperyment, wyznaczanie nowych granic, poznawanie siebie.

Strip pomaga pozbyć się kompleksów i zaakceptować swoje ciało (albo znaleźć to, co Tobie się w nim podoba). W szkole tańca w Łodzi uwalniamy emocje, napełniamy się pozytywną energią, poznajemy ciekawych ludzi i czujemy się bardziej atrakcyjni i usatysfakcjonowani.

Co więcej ta technika pomaga utrzymać (lub wyrobić) sprawność fizyczną. Rozwija elastyczną, gibkość i płynność ruchu. Wzmacnia mięśnie całego ciała, zwłaszcza brzucha, pleców i rąk. I jeszcze łączy w sobie elementy akrobacji! Więc jeśli ktoś jest nastawiony na większe wyzwania ruchowe – te zajęcia taneczne są dla niego!

Skoro to dość wymagająca technika, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jej trenowania?

Lila: Odradzam strip dance osobom, które mają problemy z kolanami. Ponieważ głównie mamy floor worki, dlatego kolana są najbardziej zaangażowane. Dlatego też za każdym razem powtarzam, jak bardzo ważne są nakolanniki! One są wręcz niezbędne nawet dla osób, które z kolanami nie mają żadnych problemów. Przeciwwskazaniem mogą być też problemy z kręgosłupem, ale oczywiście wszystko zależy od indywidualnych przypadków.

Reasumując, jeśli ktoś nie posiada przeciwwskazań zdrowotnych, a chciałby otworzyć się na nowe, poznać lepiej siebie, uwolnić emocje, a przy tym usprawnić ciało i nauczyć się zmysłowego ruchu, to te zajęcia są dla niego?

Lila: Oczywiście! I takie osoby zapraszam serdecznie na swoje zajęcia ze strip dancu w Łodzi. Zarówno kursy tańca solo jak i kursy tańca w parach to najlepsze sposoby na aktywne spędzanie wolnego czasu. Nauka tańca sprawia naprawdę wiele przyjemności i przynosi super efekty!

Previous Kiedy warto wynająć nagrzewnice?
Next Legend of Rock Wrocław - Hala Stulecia 25 marca 2023

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Dobry stomatolog Łódź – na co zwrócić uwagę wybierając lekarza?

Jeśli zależy nam na pięknym, białym, zdrowym uśmiechu musimy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Domowe dbanie o higienę to podstawa, jednak tylko cykliczne wizyty kontrolne u dentysty pozwolą nam mieć pewność,

Life&Style 0 Comments

Szał przedświątecznych zakupów sprzyja złodziejom

Przedświąteczna gorączka zakupowa to czas żniw dla złodziei. Brak uwagi może się skończyć utratą pieniędzy i kart, a także dokumentów, co może mieć poważne konsekwencje. Tylko w III kw. tego roku za pomocą

Life&Style 0 Comments

Początek roku to dobry czas na zmiany w życiu. Należy je zacząć jak najszybciej

Podjęcie każdego kolejnego wyzwania powinno być wzbogacone doświadczeniami z przeszłości tak, żeby nie powielać błędów, tylko wyciągać z nich konstruktywne wnioski – podkreśla Konrad Gaca. To ważna wskazówka dla tych, którzy z większym lub mniejszym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź