Wiatrołap – czym jest i jak go funkcjonalnie urządzić?

Wiatrołap – czym jest i jak go funkcjonalnie urządzić?

Przedpokój pełni rolę pokoju przechodniego pomiędzy wejściem a pomieszczeniami mieszkalnymi. Często jest mały, ale dzięki prostym zmianom możesz sprawić, że korytarz będzie przytulny i jak najlepiej wykorzystać powierzchnię kwadratową.

Układ

Podczas tworzenia projektu mieszkania nie przywiązuje się dużej wagi do korytarza. Spędzamy w nim mało czasu, ale jednocześnie korytarz jest miejscem, w którym goście po raz pierwszy stykają się z twoim domem. Podczas przebudowy optymalnie jest pozostawić tutaj długość ścian, a nie umieszczać drzwi do salonu i łazienki co półtora metra. Jeśli przedpokój jest bardzo mały, możesz zrobić łuk zamiast drzwi do kuchni lub salonu. Ta technika nie tylko zaoszczędzi miejsce, ale także wizualnie powiększy przestrzeń. Ponieważ w korytarzu jest mało miejsca, skorzystaj z wysokości ścian: wbudowane szafy i antresole od podłogi do sufitu pomogą zaoszczędzić miejsce i stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania. Antresola jeszcze bardziej obniży sufity, pomoże to wyrównać objętość pomieszczenia i sprawi, że będzie ono bardziej przestronne.

Ściany i podłoga

Lepiej pomalować ściany na jasne kolory, aby przestrzeń nie wydawała się jeszcze mniejsza. Odpowiednie są jednolite kolory i tapety z małymi wzorami, które nie rozpraszają uwagi. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z drzwi do pokoi, możesz pokryć całą przestrzeń samą podłogą bez progów – w ten sposób stworzysz płynne przejście, połączone pomieszczenia będą swoją kontynuacją, a korytarz nie będzie już wydawał się mały. Wybierz trwałe materiały na podłogę do przedpokoju. Podłoga laminowana czy parkiet niszczeje pod wpływem wilgoci, dlatego dobrym rozwiązaniem byłaby płytka, która może imitować fakturę drewna.

Meble

Niewielki przedpokój trzeba wypełnić wielofunkcyjnymi meblami – wystarczy na przykład ławka ze schowkiem pod siedziskiem. Lepiej kupować szafki, stojaki na buty i szafki nocne z drzwiami przesuwnymi niż wahadłowymi, aby nie zajmowały większości korytarza. Na niewielką przestrzeń potrzebne są zestawy słuchawkowe w tym samym stylu, ponieważ niespójność kolorów i tekstur wizualnie zmniejsza obszar. Szafki gabinetowe nie przylegają do ścian, pozostawiając luki, a wbudowane pomogą maskować wady i efektywniej wykorzystywać nisze i występy. Należy pamiętać, że demontaż i transport zabudowanych mebli do innego mieszkania jest trudniejszy, w tym przypadku szafki są znacznie wygodniejsze. Aby zaoszczędzić miejsce, używaj mebli bez tylnej ściany i modeli narożnych. Wykorzystują powierzchnię pod zaokrąglonymi półkami na drobiazgi. Dowiedz się więcej na ladnydom.pl.

Materiały

Przed zakupem mebli zapoznaj się z materiałami, z których są wykonane. Z reguły szafki dostępne na rynku są montowane z płyty wiórowej i MDF. Meble z płyty wiórowej imitują naturalne drewno i są mniej trwałe, natomiast MDF może być podobny nie tylko do drewna, ale także do metalu, ceramiki, kamienia czy szkła, na które można nanieść wzór. Szafki wykonane z suszonych, prasowanych wiórów i żywicy są tańsze, ale mają też krótszą żywotność. Klamki do drzwi odgrywają również rolę w postrzeganiu przestrzeni: jeśli robisz przedpokój w stylu minimalistycznym, wystarczy proste geometryczne okucie, a do stylu klasycznego lub wiejskiego potrzebujesz klamek ze złożonymi detalami i ornamentami.

Oprawy i lustra

Wybierz lampy ścienne i sufitowe zamiast masywnych lamp podłogowych. Lustra i lustrzane powierzchnie odbijają światło, pomagają skorygować zły układ i wizualnie sprawią, że korytarz będzie przestronny. Naturalne światło słoneczne rzadko przenika do korytarza, dlatego lepiej nie oszczędzać na sztucznym oświetleniu. Lampy ścienne i stołowe skierowane w sufit podniosą go wizualnie. Zwróć uwagę na meble, otwarte półki i ściemniane lustra.

Odzież i obuwie

W przedpokoju rozbierasz się i zdejmiesz buty, więc jego główną funkcją jest przechowywanie ubrań i butów. Kurtki i płaszcze najlepiej umieszczać na wieszakach w szafie, wieszakach ściennych lub szynach, a na buty najlepiej nadają się stojaki z kilkoma zamykanymi ukośnie przegródkami.

Previous Jaka jakość i klasa świadczą o tym, że warto zainwestować w drewno konstrukcyjne?
Next Pomoc drogowa w trakcie wypadku – dlaczego warto?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

ŁÓDZCY POLICJANCI ZDOBYLI TRZY MEDALE W MARTWYM CIĄGU. RAZEM PODNIEŚLI 640 KILOGRAMÓW

Trzej sierżanci pełniący na co dzień służbę w strukturach Komendy Miejskiej Policji w Łodzi zdobyli na Otwartych Mistrzostwach Europy w martwym ciągu dwa złote i jeden srebrny medal. Zawody odbyły

Wiadomości 0 Comments

Jakie są typowe zachowania osób cierpiących na uzależnienie od alkoholu?

Osoby, które piją alkohol przez długi czas lub w dużych ilościach, mogą doświadczać zmian w swoim układzie nerwowym. Osoba taka może mieć inny sposób myślenia i zachowania niż zwykle. Chociaż

Wiadomości 0 Comments

ŁÓDZKIE OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą polską konstytucję. Obchody Święta Narodowego 3 Maja w Łodzi tradycyjnie odbyły się na placu przed archikatedrą łódzką. Na zaproszenie gospodarza uroczystości – wojewody łódzkiego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź