Alkoholizm i dzieci – jak temu zaradzić?

Alkoholizm i dzieci – jak temu zaradzić?

Skutki alkoholizmu w rodzinie mogą być odczuwane również przez dzieci. Są one narażone na wszystko w domu i może to zbierać swoje żniwo. Dziecko będzie miało wmówione przez matkę, że nie jest w porządku rozmawiać o problemach alkoholowych taty i że całe jej życie powinno być temu podporządkowane.

Dzieci te są często ignorowane i zmuszane do uczenia się większej odpowiedzialności za swoje czyny, życie i emocje. Mogą też wykształcić niewłaściwe wzorce rodzinne, ponieważ nie mają żadnych. W późniejszym życiu mogą w mniejszym lub większym stopniu powielać wzorce, których nauczyły się w domu.

Mogą również doświadczać problemów w życiu osobistym i zawodowym w późniejszym okresie. Mogą również mieć problemy z zaufaniem i nie być w stanie pozbyć się negatywnej roli społecznej, którą odgrywali w dzieciństwie. DDA, znane również jako Dorosłe Dzieci Alkoholików jest nadal poważnym problemem.

Problem z alkoholem w domu musi być rozwiązany dla dobra dzieci. One widzą i wchłaniają bardzo dużo. Terapia może być również korzystna dla dzieci w takich domach.

Dzieci i młodzież coraz częściej sięgają po alkohol

Polacy piją alkohol w wielu sytuacjach. Pijemy, aby poradzić sobie ze stresem, rozgrzać się, uczcić urodziny czy awans. Kilka kieliszków alkoholu to obowiązkowy punkt każdego spotkania towarzyskiego. Co więcej, nie istnieją limity picia, których przekroczenie mogłoby spowodować dezaprobatę społeczną. Takie nawyki są powszechne wśród dorosłych i są przekazywane młodzieży.

Dzieci dorastają i przyzwyczajają się do alkoholu. Jest on często spożywany podczas uroczystości rodzinnych, więc dzieci nie widzą w nim nic złego. Nie jest niebezpieczne dla maluchów, jeśli rodzice kupią im na urodziny bezalkoholowego szampana. Jednak takie zachowanie modeluje pewne zachowania. Przekaz dla dziecka jest prosty: Są urodziny, więc alkohol musi być obecny.

Przypomina sobie, że w dzieciństwie piło szampana. Jeśli będzie miał okazję, spróbuje prawdziwego wina z bąbelkami. Alkohol jest najbardziej dostępną i popularną substancją psychoaktywną wśród nastolatków.

Taki wniosek wypływa z analizy Janusza Sierosławskiego z badań ankietowych przeprowadzonych w maju i czerwcu 2011 roku w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Dzieci do 18 roku życia dwa razy częściej piją niż palą papierosy. 95,2% 17-18-latków i 87,3% w wieku 15-16 lat przyznaje, że piło alkohol.

Leczenie uzależnień w prywatnym ośrodku – dowiedz się więcej na http://zakopane.terapia24h.pl/

Dlaczego dzieci piją alkohol?

Młodzi ludzie piją z wielu powodów. Polskie prawo stanowi, że napoje zawierające alkohol są przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich. Osoby powyżej 18 roku życia nie mogą spożywać alkoholu. Niektóre osoby po ukończeniu 18 roku życia piją napoje alkoholowe wcześniej. Wynika to często z potrzeby poczucia dojrzałości, czy chęci poprawienia swojej pozycji wśród znajomych.

Młodzi ludzie piją alkohol, aby wtopić się w środowisko rówieśników i nie być ocenianym jako tchórz czy maminsynek. Pojawiają się też efekty euforyczne, takie jak dobre samopoczucie, mniejsza samokontrola i odwaga.

Nastolatki często próbują alkoholu, aby dowiedzieć się, jak smakuje zakazany owoc, a jest ich wiele. Niektórzy nastolatkowie buntują się przeciwko ograniczeniom, które napotykają, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Młodzież jest znana ze swojej gotowości do przekraczania granic, ryzykowania i picia alkoholu.

Alkohol może kupić każdy, nawet dzieci

Najpopularniejszym alkoholem wśród młodzieży jest piwo, najmniej popularne jest wino. Badania dr Janusza Sirosławskiego wykazały, że większość młodych ludzi przyznaje się do przekroczenia progu upojenia alkoholowego.

Powyższe dane zostały zebrane w miesiącu poprzedzającym zbiórkę. Upiło się 21,4 proc. nastolatków młodszych od średniej i 32,3 proc. starszych. 51,4 proc. młodszych nastolatków i 29,7 proc. starszych nigdy nie było pijanych.

Zdecydowana większość uczniów III klas gimnazjów i ponad 80% uczniów II klas szkół ponadgimnazjalnych uważa, że zakup alkoholu nie jest problemem. Wynika to z rozbudowanej sieci sprzedaży alkoholu.

Ten łatwy dostęp do alkoholu wynika również z zachowania dorosłych klientów i osób stojących za ladą. Jedni i drudzy ignorują prawo. To sprzedawcy są tymi, którzy łamią prawo. Liczy się ich zysk, a nie wiek kupującego. Dorośli widząc taką sytuację rzadko reagują, bo się jej boją, albo co gorsza, bo nie widzą w niej nic złego.

Dziecko, które piło alkohol, ma zatruty organizm

Szkody, jakie wyrządza alkohol w organizmie młodych ludzi, dotyczą zarówno ciała, jak i psychiki. Alkohol działa na układ nerwowy i upośledza zdolność logicznego myślenia, zapamiętywania i uczenia się. Nawet niewielka ilość może powodować zaburzenia wzroku i słuchu oraz upośledzać precyzję ruchów.

Alkohol może powodować gwałtowne rozluźnienie naczyń krwionośnych, co może prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Wypłukuje również z organizmu witaminę A, co może powodować utratę apetytu i trudności z przyswajaniem witamin z tej grupy.

Utrudnione jest również wchłanianie innych witamin i składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcz i węglowodany.

Regularne infekcje dróg oddechowych mogą być wywołane przez alkohol. Zmniejsza się odporność organizmu na wirusy i bakterie. Może również prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i trwałego uszkodzenia mózgu.

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, żołądka i dwunastnicy może być spowodowane nadmierną ilością alkoholu. Nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu mogą wystąpić u młodych ludzi bóle brzucha, nudności i wymioty.

Najbardziej dotknięta jest wątroba osoby pijącej, ponieważ to ona musi metabolizować wypity alkohol.

Co mogą zrobić rodzice, aby pomóc swoim dzieciom?

Na zachowanie dzieci wobec alkoholu ma wpływ ich wychowanie i postawy rodziców.

Jeśli ojciec lub matka potrafią kontrolować swoje picie, a dziecko nie widzi ich pijanych, nie wie, że po alkoholu nie prowadzi się samochodu, nie zaniedbuje obowiązków zawodowych i domowych, to dziecko przyjmie te zachowania.

Dziecko uczy się pozytywnego stosunku do spożywania alkoholu. Jeśli dziecko czuje się kochane, a rodzice wysyłają mu jasny komunikat, że nie jest krzywdzone przez alkohol, nie zdradzi tej miłości.

Dzieci, które są przekonane o swojej wartości przez rodziców i nauczyły się w domu bezpiecznego sposobu picia, nie zmienią swojego zachowania nawet pod presją rówieśników.

Previous Jakie trendy zdominują rynek pracy w 2022?
Next Przetworzona żywność ma negatywny wpływ na zdrowie

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Z MOTOCYKLISTAMI O BEZPIECZEŃSTWIE NA DROGACH

23 maja 2017 roku funkcjonariusze zduńskowolskiej drogówki gościli miłośników jednośladów z Klubu Motocyklowego „MOTO-PASJA”. Spotkanie stało się okazją do dyskusji na temat bezpieczeństwa motocyklistów oraz omówienia współpracy podczas wspólnych zabezpieczeń

Wiadomości 0 Comments

ŚLADAMI BOHATERÓW WALCZĄCYCH W POWSTANIU STYCZNIOWYM

2 marca 2017 roku odbyła się wycieczka szlakiem bitew powstania Styczniowego, w której udział wzięli uczniowie klas mundurowych XVIII LO im. Andrzeja Śniadeckiego w Łodzi wraz z dyrektor placówki i

Wiadomości 0 Comments

DZIELNICOWI POMOGLI MĘŻCZYŹNIE, KTÓRY W ODLUDNYM MIEJSCU ZŁAMAŁ NOGĘ

Dwaj dzielnicowi uratowali zdrowie, a być może nawet i życie 58-letniemu mężczyźnie. Spostrzegawczość i szybkość działania st.asp. Krystiana Marca oraz st. asp. Roberta Kędziory pozwoliły uniknąć tragedii. Policjanci interweniowali w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź