Jak sprawdzić twardość wody?

Jak sprawdzić twardość wody?

O ile twardość wody nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, o tyle może powodować uszkodzenia wielu sprzętów domowych. Osad wytrącający się z wody może powodować trwałe przebarwienia naczyń, a także wpływać negatywnie na skórę i włosy. W jaki sposób można określić poziom twardości wody w domu? Jakie są najlepsze metody? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Twarda woda

Rozbieżność pomiędzy normami twardości wody w Polsce wynosi od 60 do 500 mg CaCO3 / l wody. Nawet w domach, w których normatywny stopień twardości mieści się w tym przedziale, na naczyniach może pojawić się charakterystyczny osad. Jest to tak zwany kamień.

Warto zaznaczyć, że wodę w Polsce niemal wszędzie można uznać za bardzo lub bardzo twardą. Jedynie na terenach podgórskich współczynnik ten jest nieco niższy. Ze względu na duże pokłady wapieni w podłożu, najwyższą twardość wody ma województwo kujawsko-pomorskie i okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Twarda woda zawiera minerały takie jak jony wapnia i magnezu. Wysoki współczynnik twardości może powodować awarie urządzeń, a także prowadzić do gorszego rozpuszczania się detergentów czy kosmetyków, co może wiązać się ze znacznymi kosztami ich częstego zakupu.

Zobacz także: Jak Twarda Woda I Kamienie Nerkowe Wpływają Na Twoje Zdrowie?

Dlaczego ważne jest badanie twardości wody?

Wiele osób zauważa, że w ich gospodarstwie domowym występuje twarda woda. Osad ten jest najbardziej zauważalny na szklankach i kubkach. Wytrąca się on również zaraz po zaparzeniu herbaty. Nietrudno zauważyć, że gorące napoje, takie jak kawa, mogą mieć inny smak. Warto wykonać test na twardość wody. Test ten przyda się, jeśli zamierzamy kupić zmiękczacz wody. Lepszym pomysłem jest zakup sprzętu o nieco wyższych parametrach niż zalecane.

Test twardości wody w domu

Ten test nie da Ci dokładnego odczytu wody w Twoim domu, ale może dać Ci dobrą wskazówkę na temat jakości wody. Zalecane jest przeprowadzenie profesjonalnego testu. Weź szklaną butelkę o pojemności 360 ml i dodaj do niej 10 kropli mydła w płynie. Zakręć butelkę i wstrząśnij nią dobrze, aż mydło zostanie całkowicie wymieszane z wodą. Sprawdź, czy na powierzchni butelki jest piana. Jeśli piana jest gęsta i puszysta, Twój kran prawdopodobnie ma miękką wodę. Jeśli jest bardzo cienka, oznacza to, że używasz twardej wody.

Jak mogę sprawdzić twardość wody w moim kranie?

Jest to najlepszy sposób na dokładne określenie twardości wody.

Test paskowy – Jest to powszechnie stosowany test i niektóre firmy dołączają go do pakietów zawierających ekspresy do kawy. Nie pozwala on na określenie twardości wody, ale jest dobrym sposobem na przybliżone jej określenie. Test paskowy jest prosty w użyciu. Wystarczy zanurzyć pasek w wodzie, odczekać chwilę, a następnie porównać wyniki z dostępną tabelą twardości wody.

Test kropelkowy – tester kropelkowy do pomiaru twardości wody jest łatwo dostępny i może być użyty do przeprowadzenia mini eksperymentu w domu. Choć wynik jest dokładny, warto kupić testery z dołączoną niemiecką skalą twardości. Jedna kropla wstrzykniętego roztworu równa się jednemu stopniowi. Do zmiany koloru cieczy potrzeba 20 kropli, a więc twardość wody wynosi 20DH. Aby przeliczyć tę wartość na skalę polską (podawaną m.in. przez przedsiębiorstwa wodociągowe), wynik należy pomnożyć przez 15,6, np. 20 x 15,6 = 213 mg węglanu wapnia na litr wody.

Twarda woda może prowadzić m.in. do awarii urządzeń domowych. Jeśli podejrzewasz, że woda w Twoim domu jest twarda, warto to sprawdzić. Istnieje wiele metod, które można zastosować w swoim domu, m.in. test pianowy, test paskowy, test kropelkowy. Lepiej jest wysłać próbkę wody do laboratorium w celu zbadania twardości.

Previous Nowoczesna łazienka - 7 inspiracji
Next Jak przygotować ogród do wiosny. - Poradnik ogrodniczy

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Budka akustyczna do biura – dlaczego warto w nie zainwestować

Kabina akustyczna to małe pomieszczenie całkowicie odizolowane od hałasu zewnętrznego. Używana byłą pierwotnie przez muzyków i wokalistów do nagrywania w domu, dla lepszej izolacji akustycznej. Budka akustyczna jest już wykorzystywana

Wiadomości 0 Comments

URATOWALI DRYFUJĄCYCH ŻEGLARZY

Nagła zmiana pogody zaskoczyła żeglarzy na Zalewie Sulejowskim. Na szczęście służbę na wodzie pełniła doświadczona załoga policjant Asp. Marek Zdulski i ratownik WOPR-u Konrad Pacholski, którzy wypatrzyli ludzi w wodzie.

Wiadomości 0 Comments

KMP ŁÓDŹ FUTSAL CUP 2017 JUŻ ZA NAMI

Aż 15 godzin trwały w sumie zmagania uczestników sportowego weekendu z KMP Łódź Futsal Cup 2017. W tym roku turniej dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Policji odbył się w nowej

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź