Przewodnik do znakowania opakowań transportowych

Przewodnik do znakowania opakowań transportowych

W jaki sposób można zapewnić bezpieczeństwo towarów podczas transportu od producenta do klienta? Jak można zapewnić, że towary są prawidłowo obsługiwane na wszystkich etapach transportu, magazynowania, załadunku, rozładunku i przewozu? W tym miejscu kluczową rolę odgrywa oznakowanie. Jak powinno ono wyglądać? Co powinno być nadrukowane na opakowaniach? Podpowiadamy!

Znaki – gwarancja bezpieczeństwa

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego znakowanie opakowań jest tak ważne. Dzięki niemu dowiesz się o wadze produktu, jego wrażliwości na czynniki zewnętrzne i partii. Podaje również nadawcę paczki. Wyjaśnia również, jak należy obchodzić się z produktem w drodze do konsumenta.

Pomaga to osobom odpowiedzialnym za załadunek, transport i przechowywanie towarów zrozumieć, jak należy je pakować i na co zwracać uwagę podczas przechowywania. Ważne jest, aby szafa sterownicza w pudełku nie uległa zawilgoceniu lub przechyleniu. Piktogramy te informują każdego, kto ma kontakt z towarem, o tych sprawach.

Zobacz również: Czym są wymagania UFL i czy spełniasz te wymagania? Wejdź na  https://etykieta-produktu.pl/porady/ynhl/co-to-jest-ufi-i-czy-spelniasz-wymagania.html

Podział znaków

Znaki, które umieszczamy na opakowaniach można podzielić na różne grupy.

Znaki zasadnicze

Ich zadaniem jest identyfikacja opakowania transportowego i jego zawartości oraz dostarczenie go do odbiorcy.

Znaki informacyjne

Informują nas o cechach opakowania transportowego, takich jak: Jego waga i wymiary.

Znaki niebezpieczeństwa

Wskazują, że zawartość opakowania może stanowić zagrożenie dla środowiska lub ludzi.

Znaki manipulacyjne

Informują klienta o potrzebie szczególnego sposobu obchodzenia się z opakowaniem transportowym podczas magazynowania i transportu.

Sposoby znakowania

Znaki mogą występować w wielu formach:

  • Wypalone
  • Nadruk
  • Stemplowane przy użyciu tuszu
  • Szablon został użyty do namalowania muralu.
  • Naklejki

Sposób znakowania zależy od kilku czynników: rodzaju i wymagań technicznych towaru, wymiarów opakowania, a wreszcie oczekiwań klienta.

Ważne jest, aby oznaczenia były czytelne, wyraźne i trwałe. Dzięki temu są odporne na ścieranie i inne czynniki zewnętrzne.

Znaki kluczowe

Na skrzyniach drewnianych powinien być umieszczony znak IPPC. Certyfikat obróbki fitosanitarnej skrzynek drewnianych zgodnie z normą ISPM 15. Powinien być umieszczony co najmniej z dwóch stron, tak aby informacja była dobrze widoczna niezależnie od miejsca, w którym znajduje się opakowanie.

Najczęściej spotykane piktogramy stosowane na opakowaniach to: znak parasola (chronić przed wilgocią), strzałka w górę, (do góry, nie przewracać), szkło (“ładunek kruchy”), wózek widłowy (nadaje się do transportu wózkiem widłowym).

Na opakowaniu powinna znajdować się również informacja o kraju, z którego pochodzi przesyłka (znak PL) oraz numer nadany jej przez Instytut Technologii Drewna.

Jednostki ujednolicające

Organizacje normalizacyjne i odpowiednie instytucje, takie jak Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, Komitet Ekspertów ONZ ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych oraz Europejska Federacja Opakowań (EPKF) w Polsce i Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań w Warszawie, dbają o to, aby oznakowanie było czytelne dla wszystkich przewoźników na całym świecie.

Previous Operacja przegrody nosowej
Next Jakie trendy zdominują rynek pracy w 2022?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

KARA DO 3 LAT POZBAWIENIA WOLNOŚCI GROZI JEDNEMU Z MIESZKAŃCÓW GMINY UJAZD ZA ZNĘCANIE SIĘ NAD ZWIERZĘTAMI

Mężczyzna nienależycie sprawował opiekę nad bydłem. Na terenie gospodarstwa policjanci znaleźli jedną padłą krowę, w oborze była jeszcze jedna wraz z cielakiem. Zwierzęta były niedożywione i zaniedbane.   17 lutego

Wiadomości 0 Comments

Wiatrołap – czym jest i jak go funkcjonalnie urządzić?

Przedpokój pełni rolę pokoju przechodniego pomiędzy wejściem a pomieszczeniami mieszkalnymi. Często jest mały, ale dzięki prostym zmianom możesz sprawić, że korytarz będzie przytulny i jak najlepiej wykorzystać powierzchnię kwadratową. Układ

Wiadomości 0 Comments

W UPAŁY UWAŻAJMY SZCZEGÓLNIE NA DZIECI, OSOBY STARSZE I ZWIERZĘTA

Policja apeluje szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy swoich podopiecznych samych w pojazdach.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź