Przewodnik do znakowania opakowań transportowych

Przewodnik do znakowania opakowań transportowych

W jaki sposób można zapewnić bezpieczeństwo towarów podczas transportu od producenta do klienta? Jak można zapewnić, że towary są prawidłowo obsługiwane na wszystkich etapach transportu, magazynowania, załadunku, rozładunku i przewozu? W tym miejscu kluczową rolę odgrywa oznakowanie. Jak powinno ono wyglądać? Co powinno być nadrukowane na opakowaniach? Podpowiadamy!

Znaki – gwarancja bezpieczeństwa

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego znakowanie opakowań jest tak ważne. Dzięki niemu dowiesz się o wadze produktu, jego wrażliwości na czynniki zewnętrzne i partii. Podaje również nadawcę paczki. Wyjaśnia również, jak należy obchodzić się z produktem w drodze do konsumenta.

Pomaga to osobom odpowiedzialnym za załadunek, transport i przechowywanie towarów zrozumieć, jak należy je pakować i na co zwracać uwagę podczas przechowywania. Ważne jest, aby szafa sterownicza w pudełku nie uległa zawilgoceniu lub przechyleniu. Piktogramy te informują każdego, kto ma kontakt z towarem, o tych sprawach.

Zobacz również: Czym są wymagania UFL i czy spełniasz te wymagania? Wejdź na  https://etykieta-produktu.pl/porady/ynhl/co-to-jest-ufi-i-czy-spelniasz-wymagania.html

Podział znaków

Znaki, które umieszczamy na opakowaniach można podzielić na różne grupy.

Znaki zasadnicze

Ich zadaniem jest identyfikacja opakowania transportowego i jego zawartości oraz dostarczenie go do odbiorcy.

Znaki informacyjne

Informują nas o cechach opakowania transportowego, takich jak: Jego waga i wymiary.

Znaki niebezpieczeństwa

Wskazują, że zawartość opakowania może stanowić zagrożenie dla środowiska lub ludzi.

Znaki manipulacyjne

Informują klienta o potrzebie szczególnego sposobu obchodzenia się z opakowaniem transportowym podczas magazynowania i transportu.

Sposoby znakowania

Znaki mogą występować w wielu formach:

  • Wypalone
  • Nadruk
  • Stemplowane przy użyciu tuszu
  • Szablon został użyty do namalowania muralu.
  • Naklejki

Sposób znakowania zależy od kilku czynników: rodzaju i wymagań technicznych towaru, wymiarów opakowania, a wreszcie oczekiwań klienta.

Ważne jest, aby oznaczenia były czytelne, wyraźne i trwałe. Dzięki temu są odporne na ścieranie i inne czynniki zewnętrzne.

Znaki kluczowe

Na skrzyniach drewnianych powinien być umieszczony znak IPPC. Certyfikat obróbki fitosanitarnej skrzynek drewnianych zgodnie z normą ISPM 15. Powinien być umieszczony co najmniej z dwóch stron, tak aby informacja była dobrze widoczna niezależnie od miejsca, w którym znajduje się opakowanie.

Najczęściej spotykane piktogramy stosowane na opakowaniach to: znak parasola (chronić przed wilgocią), strzałka w górę, (do góry, nie przewracać), szkło („ładunek kruchy”), wózek widłowy (nadaje się do transportu wózkiem widłowym).

Na opakowaniu powinna znajdować się również informacja o kraju, z którego pochodzi przesyłka (znak PL) oraz numer nadany jej przez Instytut Technologii Drewna.

Jednostki ujednolicające

Organizacje normalizacyjne i odpowiednie instytucje, takie jak Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, Komitet Ekspertów ONZ ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych oraz Europejska Federacja Opakowań (EPKF) w Polsce i Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań w Warszawie, dbają o to, aby oznakowanie było czytelne dla wszystkich przewoźników na całym świecie.

Previous Operacja przegrody nosowej
Next Jakie trendy zdominują rynek pracy w 2022?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Czy ubezpieczyciel może żądać faktur za naprawy

Do Biura Rzecznika Ubezpieczonych regularnie wpływają skargi dotyczące żądania od zakładów ubezpieczeń przedstawienia faktur za części zamienne, które zostały użyte do naprawy pojazdu. Skargi te mogą być składane zarówno przez

Wiadomości 0 Comments

URATOWALI WINDSURFERA

Policjanci z Zespołu Wodnego z Tomaszowa Mazowieckiego wraz z ratownikami WOPR-u uratowali dryfującego po Zalewie Sulejowskim windsurfera. Do zdarzenia doszło 4 sierpnia 207 roku. Około godziny 14.10 ratownicy WOPR-u otrzymali

Wiadomości 0 Comments

ŁÓDZKA POLICJA KONNA NA MIĘDZYNARODOWYCH ZAWODACH W BRNIE

W dniach od 26 do 27 maja 2017 roku odbyły się XX Międzynarodowe Zawody Policji Konnej w Brnie. Łódzką policję reprezentował duet zawodników: sierż. szt. Radosław Kafar na koniu HUMUS

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź