Przewodnik do znakowania opakowań transportowych

Przewodnik do znakowania opakowań transportowych

W jaki sposób można zapewnić bezpieczeństwo towarów podczas transportu od producenta do klienta? Jak można zapewnić, że towary są prawidłowo obsługiwane na wszystkich etapach transportu, magazynowania, załadunku, rozładunku i przewozu? W tym miejscu kluczową rolę odgrywa oznakowanie. Jak powinno ono wyglądać? Co powinno być nadrukowane na opakowaniach? Podpowiadamy!

Znaki – gwarancja bezpieczeństwa

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego znakowanie opakowań jest tak ważne. Dzięki niemu dowiesz się o wadze produktu, jego wrażliwości na czynniki zewnętrzne i partii. Podaje również nadawcę paczki. Wyjaśnia również, jak należy obchodzić się z produktem w drodze do konsumenta.

Pomaga to osobom odpowiedzialnym za załadunek, transport i przechowywanie towarów zrozumieć, jak należy je pakować i na co zwracać uwagę podczas przechowywania. Ważne jest, aby szafa sterownicza w pudełku nie uległa zawilgoceniu lub przechyleniu. Piktogramy te informują każdego, kto ma kontakt z towarem, o tych sprawach.

Zobacz również: Czym są wymagania UFL i czy spełniasz te wymagania? Wejdź na  https://etykieta-produktu.pl/porady/ynhl/co-to-jest-ufi-i-czy-spelniasz-wymagania.html

Podział znaków

Znaki, które umieszczamy na opakowaniach można podzielić na różne grupy.

Znaki zasadnicze

Ich zadaniem jest identyfikacja opakowania transportowego i jego zawartości oraz dostarczenie go do odbiorcy.

Znaki informacyjne

Informują nas o cechach opakowania transportowego, takich jak: Jego waga i wymiary.

Znaki niebezpieczeństwa

Wskazują, że zawartość opakowania może stanowić zagrożenie dla środowiska lub ludzi.

Znaki manipulacyjne

Informują klienta o potrzebie szczególnego sposobu obchodzenia się z opakowaniem transportowym podczas magazynowania i transportu.

Sposoby znakowania

Znaki mogą występować w wielu formach:

  • Wypalone
  • Nadruk
  • Stemplowane przy użyciu tuszu
  • Szablon został użyty do namalowania muralu.
  • Naklejki

Sposób znakowania zależy od kilku czynników: rodzaju i wymagań technicznych towaru, wymiarów opakowania, a wreszcie oczekiwań klienta.

Ważne jest, aby oznaczenia były czytelne, wyraźne i trwałe. Dzięki temu są odporne na ścieranie i inne czynniki zewnętrzne.

Znaki kluczowe

Na skrzyniach drewnianych powinien być umieszczony znak IPPC. Certyfikat obróbki fitosanitarnej skrzynek drewnianych zgodnie z normą ISPM 15. Powinien być umieszczony co najmniej z dwóch stron, tak aby informacja była dobrze widoczna niezależnie od miejsca, w którym znajduje się opakowanie.

Najczęściej spotykane piktogramy stosowane na opakowaniach to: znak parasola (chronić przed wilgocią), strzałka w górę, (do góry, nie przewracać), szkło („ładunek kruchy”), wózek widłowy (nadaje się do transportu wózkiem widłowym).

Na opakowaniu powinna znajdować się również informacja o kraju, z którego pochodzi przesyłka (znak PL) oraz numer nadany jej przez Instytut Technologii Drewna.

Jednostki ujednolicające

Organizacje normalizacyjne i odpowiednie instytucje, takie jak Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, Komitet Ekspertów ONZ ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych oraz Europejska Federacja Opakowań (EPKF) w Polsce i Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań w Warszawie, dbają o to, aby oznakowanie było czytelne dla wszystkich przewoźników na całym świecie.

Previous Operacja przegrody nosowej
Next Jakie trendy zdominują rynek pracy w 2022?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Grzejnik do salonu

Przy urządzaniu wnętrz głównie skupiamy się na wyborze komfortowego wypoczynku, mebli skrzyniowych, które będą pięknie się prezentować, ale także z przestrzenią do przechowywania, wybór dodatków i RTV. Nie zapominajmy, że

Wiadomości 0 Comments

XXI OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ MOTORYZACYJNY – ELIMINACJE POWIATOWE

21 kwietnia 2017 r w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim odbył się XXI Ogólnopolski Turniej Motoryzacyjny dla szkół ponadgimnazjalnych. Były to eliminacje powiatowe, w których wzięło udział 11

Wiadomości 0 Comments

KOLEJNA DUŻA PARTIA „PODRÓBEK” NIE TRAFI DO SPRZEDAŻY

Wspólna akcja policjantów Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego zakończona sukcesem. Zabezpieczono ponad 700 szt. wyrobów

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź