Kołdra obciążeniowa – sposób na bezsenność

Kołdra obciążeniowa – sposób na bezsenność

Bezsenność może mieć różne wymiary: trudności z zaśnięciem (gdy zasypianie trwa dłużej niż 30-45 minut) czy częste budzenie się w nocy. Do objawów tego zaburzenia zalicza się też zbyt wczesne budzenie się i brak możliwości ponownego zaśnięcia. Najczęściej bezsenność jest konsekwencją różnych innych zaburzeń i nieprawidłowości w działaniu organizmu. Bardzo trudno jest ją zdiagnozować, bo bardzo różne są jej przyczyny. Specjaliści są jednak zgodni, że o bezsenności można mówić, gdy problemy pojawiają się minimum 3 razy w tygodniu i nie ustępują przez okres przynajmniej miesiąca. Jakie są przyczyny i jak leczyć bezsenność?

Przyczyny bezsenności

Tak jak zostało to napisane na początku – przyczyn bezsenności może być wiele. Mogą to być np. stresujące przeżycia z przeszłości, które wracają do nas przed snem i nie da się o nich zapomnieć. Często problemy ze snem są efektem konkretnych chorób. Zalicza się do nich zarówno choroby psychiczne (nerwica, depresja, ADHD), somatyczne (przewlekłe bóle, zapalenie dróg moczowych, problemy z krążeniem, choroby układu oddechowego, uszkodzenia mechaniczne). Bardzo często bezsenność wynika z nadużywania substancji psychoaktywnych (kofeina, alkohol, narkotyki, papierosy).

Leczenie bezsenności

W zależności od tego, jakie są przyczyny bezsenności, różny będzie sposób ich leczenia. Na pewno należy dbać o higienę snu, czyli o pewne zasady dotyczące kładzenia się spać, wstawania oraz samych warunków snu. Powinniśmy mieć stałe pory na sen i unikać drzemek w ciągu dnia, a nawet leżenia na łóżku, które służy za łóżko do snu w nocy. Nie można zapominać o zdrowej diecie, aktywnym trybie życia i właściwej temperaturze w sypialni.

Oczywiście stosowanie się do wyżej wymienionych metod nie zapewni wyjścia z problemu bezsenności. Oprócz tego niezbędna jest także terapia, a czasami nawet farmakologia. Warto jednak wiedzieć, że istnieją alternatywne akcesoria terapeutyczne, które znakomicie wpływają na jakość snu i mogą okazać się idealnym rozwiązaniem dla osób chorych. Mowa o kołdrach sensorycznych, które z miesiąca na miesiąc zyskują coraz większa popularność. I nie ma co się dziwić!

Kołdry sensoryczne – jak działają?

Osoby chorujące na bezsenność najczęściej mają nieprawidłową gospodarkę hormonalną – niedobór melatoniny. Kołdry sensoryczne, dzięki naciskowi, który wywołują, pobudzają organizm do zwiększonej produkcji serotoniny. Hormon ten wpływa na dobre samopoczucie w ciągu dnia, ale z czasem zamienia się właśnie w melatoninę, czyli hormon snu. Kołdry obciążeniowe pomagają zatem nie tylko lepiej zasypiać i spać twardym, regenerującym snem, ale ułatwiają także zmaganie się z wyzwaniami życia codziennego.

Oprócz tego kołdry same w sobie są bardzo przyjemne w dotyku, a ich właściwości obciążające dają wrażenie delikatnego masażu. Dużo łatwiej jest zasnąć, gdy czuje się obecność bliskiej osoby, a właśnie takie wrażenie sprawiają kołdry. Z relacji pacjentów wynika, że zdecydowanie zwiększają one poczucie bezpieczeństwa i komfort podczas zasypiania, co jest kluczowe u osób zmagających się z bezsennością.

Lepsza praca zmysłów

U osób z zaburzeniami snu, często powtarzającym się problemem jest nieprawidłowa praca układu prioreceptywnego. Jest on odpowiedzialny za odbieranie i przetwarzanie bodźców z zewnątrz. Obciążające właściwości kołder regulują go i sprawiają, że lepiej działają nasze zmysły. Jest to bardzo istotne w przypadku chorób układu nerwowego, skutkującymi nadmiernym stresem i agresją w ciągu dnia.

Dla przykładu: bezsenność często wynika ze stresów dnia codziennego. Działamy i pracujemy pod presją czasu, który w nocy ciągnie się w nieskończoność, a sen nie przychodzi. Nasza codzienność wpływa na wieczorne samopoczucie, a stres i złe myśli spędzają sen z powiek. Często przyczyną takiego stanu rzeczy jest zła interpretacją rzeczywistości, którą można polepszyć właśnie dzięki kołdrom!

Regulują one pracę układu prioreceptywnego i pozwalają na więcej spokoju i komfortu w ciągu dnia. Wystarczy zabierać ze sobą kołdrę w miejsca budzące stres. Wystarczy delikatnie narzucić ją sobie na barki czy kolana, żeby poczuć ulgę.

Kołdry sensoryczne – co warto wiedzieć

Kołdra obciążeniowa musi mieć jednak odpowiednie wymiary i proporcje, żeby jej działanie było skuteczne. Trzeba koniecznie zapytać specjalisty o radę, bo źle dobrana kołdra nie spełni swojej funkcji i zamiast uspokoić – rozdrażni, zamiast ułatwić zaśnięcie – utrudni. Kołdra nie może być za lekka ani za ciężka, za mała ani za duża.

Ponadto, w przypadku stosowania kołder u dzieci, warto zadbać o jej aspekt wizualny. Kołdra musi kojarzyć się dobrze dziecku, dlatego powinna mieć stonowany, lubiany przez malucha kolor. Nie powinno się dobierać barw krzykliwych, drażniących – dotyczy to też osób dorosłych, które w podobny sposób mogą reagować na jej wygląd zewnętrzny.

Jeżeli więc zmagasz się z bezsennością, a tradycyjne metody zawodzą – zapoznaj się z działaniem kołder sensorycznych. Są uniwersalnym i bezpiecznym narzędziem w walce z zaburzeniami snu.

Żródła : http://www.gazetawroclawska.pl/styl-zycia/a/koldra-obciazeniowa-dla-doroslych,11719029/

http://www.dziennikzachodni.pl/styl-zycia/a/koldra-obciazeniowa-dotyk-spokoju,11719077/

Previous NA URLOPIE ZAUWAŻYŁ POSZUKIWANEGO
Next UKRADŁ OPLA I W NIM ZASNĄŁ

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Podkład mineralny na mokro – co to takiego ?

Kosmetyki mineralne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością na polskim rynku. Mają one proste i naturalne składy co sprawia, że zyskują zwolenniczki wśród kobiet chcących dbać o

Life&Style 0 Comments

Moda na festiwale

Trudno zliczyć wszystkie festiwale, jakie odbywają się na terenie naszego kraju. Wszystkim melomanom zapierają dech w piersiach, przez co każdego roku powstaje ich coraz więcej. Jeszcze do niedawna, aby można

Life&Style 0 Comments

Jak gotować czerwony Ryż?

Minęły już czasy, kiedy wyglądaliśmy tylko na brązowy ryż jako zdrową alternatywę dla ryżu. Tutaj mamy kolejną odmianę, która doda smaku i koloru do Twojej karty diety w dniach odchudzania

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź