Operacja przegrody nosowej

Operacja przegrody nosowej

Operacji przegrody nosa mogą poddać się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Popularnym zabiegiem wykonywanym przez kliniki medycyny estetycznej jest korekta skrzywionej przegrody nosowej. O tym, jaką metodę zastosować, decyduje lekarz podczas każdej wizyty. Najczęściej jednak będzie to laryngolog. Septoplastyka to najnowsza metoda usuwania tej wady. Jest to zabieg endoskopowy, który jest mało inwazyjny. Wykonuje się go w coraz większej ilości klinik.

Prawidłowa przegroda nosowa powinna przebiegać zgodnie z osią. Jest to tzw. prosta przegroda nosowa. Nie ma ona wpływu na oddychanie. Jest to część nosa, którą powinny sprawdzić osoby chrapiące. Mogą one mieć skrzywioną przegrodę. Jest to prosty zabieg, który może znacznie poprawić jakość życia.

Septoplastyka przegrody nosowej

Skrzywiona przegroda nosowa jest stanem, który występuje u wielu osób od urodzenia. Często jest to wada wrodzona. Można się jej również nabawić w wyniku urazu lub wypadku. Nie ma znaczenia, czy ktoś uderzył Cię piłką na lekcji w-f czy podczas meczu. Jeśli jest to wada nabyta, postępowanie jest takie samo.

Skrzywiona przegroda nosowa to nieprawidłowa tkanka chrzęstna. Jest to wada w budowie nosa. Przegroda zakrywa wtedy jedną z jam nosa. Utrudnia to przepływ powietrza. Sen może powodować, że chrapiemy lub trudniej nam się oddycha. Skrzywiona przegroda może powodować niedrożność dróg oddechowych.

Lekarz laryngolog najprawdopodobniej zleci operację przegrody nosowej. Z poważnych deformacji mogą rozwinąć się przewlekłe schorzenia. Problemy z zatokami lub bezdech senny mogą być spowodowane skrzywioną przegrodą nosową. Jest to poważny problem, którym powinien zająć się specjalista. W renomowanej klinice lekarz medycyny estetycznej może skorygować skrzywioną przegrodę nosową.

Zobacz również: Jak rozpoznać swoją postać łuszczycy?

Podstawowe informacje na temat operacji przegrody nosowej

Do wykonania zabiegu korekcji przegrody nosowej stosuje się znieczulenie ogólne. Zabieg trwa tylko jeden dzień. Trwa od 30 do 60 minut. Jest to operacja, która odbywa się w jamie nosowej. Przedsionek nosa jest przecinany, a błona śluzowa usuwana z części chrzęstnej. Następnie lekarz koryguje przegrodę nosową. Lekarz może albo skorygować chrząstkę wewnątrznosową poprzez jej usunięcie, albo usunąć część lub całość zdeformowanej chrząstki. Następnie jama nosowa wypełniana jest odpowiednio przygotowaną chrząstką. W tym samym miejscu. Czasami operacja będzie wymagała usunięcia skrzywionych części kostnych lub innych zniekształceń. O tym jednak pacjent jest informowany przed operacją. Możliwa jest również plastyka zbyt rozrośniętej konchy nosowej.

Jak długo trwa gojenie po operacji przegrody nosowej?

Po operacji przegrody nosowej pacjent otrzymuje szwy w jamie nosowej. Działają one jak rusztowanie i utrzymują przegrodę nosową w jej prawidłowej pozycji. W końcu zostaną one rozpuszczone.

Przez 2-3 dni na oba otwory nosowe zakładane są opatrunki. Następnie oddychanie przez nos staje się niemożliwe i trzeba oddychać przez usta. Na początku może to powodować dyskomfort dla pacjenta.

Operacja przegrody nosowej trwa tylko jeden dzień i nie trzeba tam przebywać dłużej niż kilka dni. Po zabiegu przez kilka kolejnych dni można przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne. Po 2-3 dniach można całkowicie usunąć opatrunki. Przez około tydzień należy ograniczyć się do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. W tym czasie nie wykonujemy żadnych ćwiczeń, nie pływamy, nie uprawiamy sportów. Nie korzystamy również z sauny i solarium. Wszelkie niepokojące objawy, takie jak krwawienie czy gorączka, należy natychmiast zgłosić lekarzowi. Po miesiącu będą widoczne efekty korekcji skrzywionej przegrody.

Operacja przegrody nosa – powikłania

Jak każdy inny zabieg chirurgiczny, korekta przegrody nosowej może powodować powikłania. Ponieważ zabieg wykonywany jest w jamie nosowej, może dojść do powikłań:

  • Perforacja przegrody nosowej
  • Ropień jamy nosowej
  • Zaburzenia węchu
  • Krwawienie z nosa
  • Gorączka
  • Martwica skóry (ubytek tkanki skórnej)
  • Alergia na środki przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne
Previous Rębak do drewna - jaki wybrać do swojego ogrodu?
Next Przewodnik do znakowania opakowań transportowych

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

ŁÓDZKA POLICJA KONNA NA MIĘDZYNARODOWYCH ZAWODACH W BRNIE

W dniach od 26 do 27 maja 2017 roku odbyły się XX Międzynarodowe Zawody Policji Konnej w Brnie. Łódzką policję reprezentował duet zawodników: sierż. szt. Radosław Kafar na koniu HUMUS

Wiadomości 0 Comments

XXI OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ MOTORYZACYJNY – ELIMINACJE POWIATOWE

21 kwietnia 2017 r w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim odbył się XXI Ogólnopolski Turniej Motoryzacyjny dla szkół ponadgimnazjalnych. Były to eliminacje powiatowe, w których wzięło udział 11

Wiadomości 0 Comments

SEZON MOTOCYKLOWY ROZPOCZĘTY – RÓWNIEŻ DLA POLICJANTÓW

Początek sezonu motocyklowego za nami. Coraz większa liczba jednośladów na naszych drogach jest tego bezdyskusyjnym potwierdzeniem. Z garaży wyjechali sympatycy motocykli, a na drogach powiatu kutnowskiego pojawili się również policjanci

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź