Co należy wiedzieć o rozłupywarce do drewna przed jej zakupem

Co należy wiedzieć o rozłupywarce do drewna przed jej zakupem

Hydrauliczna lub ślimakowa rozłupywarka do drewna to narzędzie, które usprawnia wiele zadań budowlanych i remontowych. Możesz kupić rozłupywarkę, albo zrobić własną. Którą z nich powinieneś wybrać?

Rozłupywacz do drewna cieszą się dużą popularnością. Warto dowiedzieć się więcej o tym urządzeniu, a nawet rozważyć budowę własnego.

Rozłupywarka do drewna – rodzaje

Wszystkie rozłupywarki do drewna mają wspólną cechę: napęd. Różnice pomiędzy poszczególnymi typami można dostrzec w sposobie ich konstrukcji. Niektóre posiadają silnik elektryczny i koło pasowe, podczas gdy inne wykorzystują wałek odbioru mocy.

Ważne jest, aby pamiętać, że istnieje wiele rodzajów łuparek do drewna. Hydrauliczna łuparka do drewna, na przykład, tnie drewno po tym, jak zostanie ono dociśnięte do klina. Rozłupywarki ślimakowe działają w zupełnie inny sposób. Operator musi najpierw docisnąć drewno do ślimaka. Ślimak wciąga drewno i rozłupuje je. Wielkość świdra oraz siła napędu decydują o tym, jak duży kawałek można rozłupać.

Jakiej rozłupywarki do drewna potrzebujesz? Najpierw określ, jak często zamierzasz używać urządzenia. W przypadku intensywnej pracy, możesz rozważyć zakup elektrycznej łuparki.

Jak działa rozłupywarka do drewna?

Działa ona na zasadzie ruchu obrotowego i jest bardzo łatwa w użyciu. Mechaniczna rozłupywarka do drewna składa się ze ślimaka i stołu roboczego. Posiada również łożysko z wałem. Wielkość kawałków drewna, które będą rozłupywane, decyduje o wyborze świdra. Zazwyczaj ma on średnicę 60-180 mm. Ponieważ konstrukcja rozłupywarki opiera się na stole roboczym, podstawą urządzenia jest stół roboczy. Łożysko jest zazwyczaj samonastawne lub piasta.

Jak zrobić rozłupywarkę do drewna

Możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy, wykonując własną maszynę do rozłupywania drewna. Do budowy maszyny do rozłupywania drewna DIY potrzebne są następujące materiały:

  • noże,
  • podnośnik hydrauliczny
  • rama
  • układ elektryczny mocy
  • urządzenie sterujące.

Elektryczna rozłupywarka do drewna działa na prąd. Natomiast hydrauliczna wymaga benzyny lub oleju napędowego. Hydrauliczna łuparka do drewna jest bardziej uniwersalna niż elektryczna, ponieważ może być używana z dala od cywilizacji, kiedy przerwy w dostawie prądu są często znacznie dłuższe.

Rozłupywarka do drewna może być łatwo wykonana w domu. Najpierw należy wybrać ramę, którą umieścimy na platformie. Ważne jest, aby pamiętać, że górna część ramy jest już rozłupana. Będziesz musiał umieścić pod nią podnośnik samochodowy, nawet ten najprostszy. Możesz również użyć hydraulicznego podnośnika samochodowego, aby umieścić go na stabilnym stojaku, ale najlepiej takim, który jest mobilny. Druga krawędź stojaka to miejsce, w którym znajduje się nóż do cięcia drewna.

Ręczna rozłupywarka jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie są w stanie wykonać hydraulicznej rozłupywarki do drewna lub nie mają pieniędzy na jej zakup. Te elektryczne urządzenia są przydatne, ale musisz mieć stały dostęp do energii elektrycznej.

Rozłupywarka do drewna – świder. Jak wybrać ostrze?

Aby korzystać z zalet silnika benzynowego, musisz wybrać odpowiednią do swoich potrzeb łuparkę do drewna. Rozłupywarka dla właściciela firmy budowlanej nie będzie taka sama jak dla osoby prywatnej.

Moc silnika to pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. Obecnie można kupić silniki o mocy 3, 4, 5 lub 7 kW. O tym, jaką moc wybierzemy, zadecyduje średnica świdra. Traktor z hydrauliczną łuparką do drewna powinien mieć świder o średnicy od 100 mm do 170 mm.

Po drugie, należy wziąć pod uwagę kwestie ekonomiczne. Elektryczna maszyna do rozłupywania drewna, która jest przeznaczona tylko do użytku domowego, może mieć najmniejsze komponenty i świder o średnicy 80 mm.

Jak działa pozioma hydrauliczna rozłupywarka do drewna?

To urządzenie radzi sobie z większymi kawałkami drewna. Może obsługiwać większe kawałki drewna i ma zakres mocy od 2 do 3 KW. Mechaniczna rozłupywarka do drewna posiada również dwa ramiona do przytrzymywania rozłupanego pniaka.

Czym jest ręczna rozłupywarka do drewna i dla kogo jest przeznaczona?

Aby efektywnie rozłupywać polana drewna, ręczne rozłupywarki do drewna są często obciążone ołowianym ciężarkiem. Wystarczy precyzyjnie trafić w punkt pniaka, a ten rozłupie się w ciągu kilku sekund. Proces rozłupywania jest wolniejszy niż w przypadku ślimakowych łuparek do drewna, ale można go wykonać bez benzyny, oleju napędowego lub elektryczności. Ta łuparka do drewna jest mocna i wygodna. Jest idealna dla tych, którzy nie muszą ciąć dużych ilości drewna, jak ci, którzy używają traktorowych łuparek do drewna.

Previous Najlepsze plecaki szkolne - czym się kierować przy wyborze?
Next Sceny seksu w filmach Hollywood i sztuczki z nimi zwiazane

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

UKRYŁ ŁUPY W PODŁODZE KOMÓRKI

Kryminalni łęczyckiej komendy zatrzymali 50-letniego włamywacza i odzyskali skradzione mienie. Elektronarzędzia wartości 7 000 złotych złodziej ukrył w podłodze komórki. Mężczyźnie grozi wyższa kara niż przewidziane za to przestępstwo 10

Wiadomości 0 Comments

Metody pielęgnacji wnętrza samochodu

Jazda pojazdem to nie jedyna czynność, którą trzeba wykonać. Pielęgnacja samochodu jest równie ważna, zwłaszcza jeśli chcemy utrzymać nasz samochód w dobrej kondycji. Pielęgnacja samochodu nie powinna ograniczać się jedynie

Wiadomości 0 Comments

DOTACJA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA NA DOPOSAŻENIE LABORATORIUM KRYMINALISTYCZNEGO

25 lipca 2017 roku doszło do uroczystego przekazania przez Marszałka Województwa Łódzkiego Pana Witolda Stępnia 100 tysięcy złotych na doposażenie Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Łodzi. Symboliczną umowę podpisał Komendant Wojewódzki

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź