Na czym polega detoks narkotykowy?

Na czym polega detoks narkotykowy?

Osoba uzależniona od narkotyków musi przejść proces detoksykacji, co jest ważnym pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu. Celem detoksu narkotykowego jest zajęcie się fizyczną stroną uzależnienia, tak aby pacjenci byli przygotowani do zajęcia się psychologicznymi cechami ich uzależnienia, w ramach intensywnego programu rehabilitacji odwykowej.

Detoks narkotykowy- co to jest?

Detoks to proces, w którym wszelkie ślady narkotyków są usuwane z organizmu, dzięki czemu osoba jest stabilna fizycznie i gotowa do rozpoczęcia terapii. Uzależnienie od narkotyków powoduje, że ludzkie ciało przyzwyczaja się do obecności tych substancji w organizmie. Kiedy te substancje są stopniowo redukowane i usuwane podczas detoksykacji, mózg będzie musiał przystosować się do nagłego spadku. To zazwyczaj powoduje, że osoby uzależnione doświadczają zestawu nieprzyjemnych objawów zwanych „objawami odstawienia”. Proces detoksykacji ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu objawów abstynencyjnych. Najbardziej skuteczna forma detoksu jest wspomagana medycznie i prowadzona przez wyszkolonych specjalistów. Zwykle dzieje się to w specjalistycznym ośrodku lub placówce odtruwającej, pod opieką lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia. Próba samodzielnej detoksykacji rzadko kończy się sukcesem.

Jak wygląda detoks narkotykowy- krok po kroku

Pierwszym krokiem detoksykacji wspomaganej medycznie jest przeprowadzenie dokładnej oceny medycznej w celu zbudowania dokładnego obrazu indywidualnych potrzeb. Podczas tej oceny lekarz zbiera informacje o historii medycznej pacjenta oraz szczegóły dotyczące jego uzależnienia i wykorzysta je do opracowania spersonalizowanego planu detoksykacji.

Kiedy ilość narkotyków w organizmie pacjenta jest stopniowo zmniejszana, zwykle zaczyna on odczuwać objawy odstawienia. Rodzaj doświadczanych objawów odstawienia, a także ich nasilenie, zależą od tego, jak długo dana osoba była uzależniona od narkotyków, rodzaju substancji, od których jest uzależniona, ilości spożywanych i ich ogólnego stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Każda osoba doświadcza detoksu w wyjątkowy sposób, a każdy nowy detoks jest zupełnie inny, niezależnie od tego, czy ktoś przeszedł wcześniej detoks. Fizyczne objawy odstawienia mogą obejmować:

• Nudności, biegunka i wymioty

• Drżenie i dreszcze

• Katar

• Wysoka temperatura i / lub dreszcze

• Zwiększone tętno

• Podwyższone ciśnienie krwi

• Bóle głowy

• Skurcze brzucha

• Ból mięśni i kości

Psychologiczne objawy odstawienia mogą obejmować:

• Drażliwość

• Niepokój

• Dezorientacja

• Paranoja

• Bezsenność

• Depresja

• Niezdolność do koncentracji

• Ekstremalne wahania nastroju

Najpoważniejsze objawy odstawienia obejmują:

• Halucynacje

• Delirium

• Drgawki

Aby pomóc pacjentom radzić sobie z odstawieniem, w ramach procesu detoksykacji otrzymują oni odpowiednio kontrolowane leki. Nie ma leków, które zapobiegałyby wszystkim objawom odstawienia, ale niektóre rodzaje leków mogą pomóc złagodzić lęk i depresję, zapewnić sen i przeciwdziałać jak największej liczbie innych problemów.

Badania wykazały, że opieka jest tak samo ważna, jak leki, umożliwiając skuteczną detoksykację i uzyskanie najlepszych możliwych wyników dla pacjentów. Dlatego każda osoba przechodząca detoksykację będzie dokładnie monitorowana 24 godziny na dobę przez cały czas trwania procesu.

Detoks narkotykowy – kiedy i gdzie iść? Jak długo trwa?

Średnio proces detoksykacji trwa od 7 do 10 dni. Czas ten może się jednak różnić i zależy od wielu czynników – ilości narkotyków, czasu uzależnienia, indywidualnych cech danej osoby. Po detoksykacji pacjenci będą gotowi do przejścia do programu odwyku narkotykowego, w ramach którego otrzymają intensywną terapię psychologiczną. Odwyk narkotyków zwykle odbywa się w ramach 28-dniowego programu uzależnień. Jest prowadzony przez placówki państwowe jak też prywatne.

Previous POLICJANCI ZATRZYMALI PODEJRZANEGO O PEDOFILIĘ
Next Specyfika tłumaczenia maszynowego

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

W stylizacjach na wigilijny wieczór najlepiej postawić na skromną elegancję

Świąteczne stylizacje powinny być gustowne i eleganckie, ale to wcale nie oznacza, że muszą być nudne. Projektantka Dorota Goldpoint na wigilijną kolację poleca przede wszystkim sukienki oraz garnitury w różnych wersjach. Święta kojarzą się

Life&Style 0 Comments

Stylowy mężczyzna powinien mieć przynajmniej jedną porządną parę butów na formalne okazje i drugą na mniej oficjalne

W zestawach formalnych najbardziej pożądana jest czerń i klasyczny wzór. Wszelkie aplikacje, zadarte noski, dodatkowe rozcięcia czy zabawa formą sprawiają, że buty stają się mniej eleganckie i mogą się przeterminować wraz z przemijającą

Life&Style 0 Comments

Początek roku to dobry czas na zmiany w życiu. Należy je zacząć jak najszybciej

Podjęcie każdego kolejnego wyzwania powinno być wzbogacone doświadczeniami z przeszłości tak, żeby nie powielać błędów, tylko wyciągać z nich konstruktywne wnioski – podkreśla Konrad Gaca. To ważna wskazówka dla tych, którzy z większym lub mniejszym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź