URATOWALI DRYFUJĄCYCH ŻEGLARZY

URATOWALI DRYFUJĄCYCH ŻEGLARZY

Nagła zmiana pogody zaskoczyła żeglarzy na Zalewie Sulejowskim. Na szczęście służbę na wodzie pełniła doświadczona załoga policjant Asp. Marek Zdulski i ratownik WOPR-u Konrad Pacholski, którzy wypatrzyli ludzi w wodzie. 27 sierpnia 2017 roku silny wiatr przewrócił łódź, która zaczęła tonąć a sternik i pasażer dryfowali w wodzie. Mężczyźni nie byli widoczni, gdyż ładna pogoda w szybkim czasie zmieniła się w ulewę z wiatrem.

27 sierpnia policjant Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Maz., pełniąc służbę razem z ratownikiem WOPR, na wodach Zalewu Sulejowskiego , o godzinie 13:00, zwrócili uwagę na nagłe pogorszenie pogody. Nadciągała burza z silnym wiatrem. Doświadczony zespół wiedział, że takie warunki atmosferyczne to duże ryzyko dla osób pływających. Natychmiast udali się w zagrożony rejon, gdzie na wodzie znajdowały się łodzie z ludźmi na pokładzie. Policjant z WOPR-owcem kolejno podpływali do sterników, informowali o zagrożeniu i prosili o natychmiastowe spłynięcie do brzegu. Widoczność na wodzie ulegała gwałtownemu pogorszeniu, wiał duży wiatr i padał deszcz. Na wysokości Starej Wsi, zauważyli wywróconą łódź żaglową, i dwóch mężczyzn wzywających pomocy.

Dryfujących 60 i 66 letnich mieszkańców Łodzi podjęto na pokład policyjnej łodzi, następnie przetransportowano ich do bazy WOPR-u. Uratowani mężczyźni byli trzeźwi, mieli na sobie kamizelki asekuracyjne. Łódź którą pływali zatonęła. Tym razem pomoc przyszła we właściwym czasie. Dzięki dużemu doświadczeniu załogi patrolującej Zalew nikomu nic się nie stało, szybka reakcja nakazująca innym wypoczywającym powrót na brzeg, skończyła się wywróconą jedną łodzią,

Policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

1. Nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Najczęściej toną osoby pijane.
2. Nie wolno kąpać się tuż po zjedzeniu posiłku – powinno się odczekać przynajmniej godzinę.
3. Nie wolno wchodzić do wody po dłuższej kąpieli słonecznej – może grozić to szokiem termicznym lub wywołać utratę przytomności.
4. Nad wodą najlepiej wypoczywać wraz z innymi osobami, aby w razie zagrożenia szybko wezwana została pomoc.
5. Po wejściu do wody w pierwszej kolejności należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy.
6. Bezpieczne kąpiele tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik.
7. Gdy przy kąpielisku widnieje czerwona flaga kąpiel jest zabroniona.
8. \”Dzikie kąpieliska\” mają nieznane dno i głębokość, woda w nich może też być skażona.
9. Rodzic powinien zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem.
10. Nie wolno próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.
11. Skoki do wody z dużej wysokości są niebezpieczne – mogą grozić urazem głowy i kręgosłupa.
12. Dzieci, ale też osoby dorosłe, korzystające ze sprzętów pływających obowiązkowo powinny mieć założony kapok.
13. Podczas skurczu mięśni nie wolno wpadać w panikę, należy wezwać pomoc, jeśli ktoś jest w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć do brzegu.

Planując wakacyjny wypoczynek nad wodą, warto zapamiętać telefony alarmowe Policji – można wpisać numery do telefonu komórkowego, aby w razie sytuacji zagrożenia można było szybko wezwać pomoc.

Policjantom pełniącym służbę na wodzie można również zgłaszać wszelkie uwagi dotyczące bezpieczeństwa na obszarach wodnych.

Previous POLICJANCI PRZECHWYCILI KONTRABANDĘ
Next ŚMIERTELNY WYPADEK W CHOJNACH W POWIECIE WIERUSZOWSKIM

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

POLICJA PRZYGOTOWANA DO ŚWIĄT I MAJÓWKI

Policja jest przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim podróżującym w związku ze Świętami Wielkanocnymi, a następnie długim weekendem majowym. Więcej patroli będzie nie tylko na polskich drogach, ale także na dworcach

Wiadomości 0 Comments

Łódzkie przyciąga coraz więcej inwestorów

W Łodzi działa obecnie 66 centrów usług wspólnych dla biznesu, które zapewniają ponad 16 tys. miejsc pracy. W ostatnich latach miasto wyrosło na jeden z największych ośrodków outsourcingowych. Chętnie inwestują tu również

Wiadomości 0 Comments

SEZON MOTOCYKLOWY ROZPOCZĘTY – RÓWNIEŻ DLA POLICJANTÓW

Początek sezonu motocyklowego za nami. Coraz większa liczba jednośladów na naszych drogach jest tego bezdyskusyjnym potwierdzeniem. Z garaży wyjechali sympatycy motocykli, a na drogach powiatu kutnowskiego pojawili się również policjanci

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź