Dezynfekcja czy dezynsekcja – co lepiej sprawdzi się w przypadku prusaków?

Dezynfekcja czy dezynsekcja – co lepiej sprawdzi się w przypadku prusaków?

Prusaki w domu to duży problem dla mieszkańców. Kiedy domowe sposoby nie pomagają, konieczna jest pomoc profesjonalnej firmy, która posiada w ofercie zwalczanie szkodników. Zanim jednak poprosi się o pomoc, warto poznać podstawowe różnice pojęć, aby wiedzieć, za jaką usługę się płaci.  Czy dezynfekcja i dezynsekcja znaczy to samo? Poznaj różnice istotne w przypadku zwalczania prusaków.

Prusaki – poznaj szkodników

Funkcjonujące w języku polskim określenie “prusak” pochodzi z błędnego przekonania, że owady te dotarły do Polski z Niemiec. Jak podają źródła, prusaki wywodzą się jednak z Azji. Tak naprawdę to karaczany prusaki (Blatella germanica) – potocznie karaluchy, karakony czy francuzy. Jest to gatunek kosmopolityczny, który zasiedla mieszkania i domy.

Chociaż posiada skrzydła, to nie potrafi latać. Mimo to przemieszcza się bardzo szybko zarówno po równych, gładkich powierzchniach, jak i tych bardziej chropowatych czy szorstkich. Atakuje głównie w nocy, ponieważ nie lubi towarzystwa człowieka, ale ich szkodliwości nie da się nie zauważyć w ciągu dnia.

Dlaczego konieczne jest zwalczanie prusaków?

Prusaki to owady, które budzą lęk, strach i odrazę. Są niechcianymi lokatorami mieszkań i domów, ponieważ lubią ciepłe i wilgotne miejsca. Prusaki łatwo przemieszczają się po wszystkich pomieszczeniach w domu. W salonie mogą zniszczyć książki, a w kuchni jedzenie, np. owoce, pieczywo, warzywa. Wszędzie gdzie się znajdą mogą zanieczyścić powierzchnie swoimi odchodami, przenieść bakterie lub pleśń.

Prusaki są owadami, które przenoszą różne choroby wirusowe i bakteryjne, dlatego konieczne jest jak najszybsze zwalczenie tych szkodników. Kiedy domowe sposoby zawodzą, ratunkiem okazują się usługi dezynfekcji i dezynsekcji.

Czym jest dezynfekcja?

Synonimem dezynfekcji jest odkażanie. To podstawowa metoda usuwania bakterii, wirusów, grzybów i innych mikroorganizmów z różnych powierzchni i pomieszczeń. Dezynfekcja jest czynnością, która ma na celu zachowanie higieny lub przywrócenie do optymalnego stanu zakażonych miejsc. Dezynfekcji mogą podlegać pomieszczenia, przedmioty, ciało człowieka, a nawet woda. Odkażanie stosuje się wykorzystując metody chemiczne (środki odkażające) lub fizyczne (np. wysoka temperatura, wymrażanie)

Co to dezynsekcja?

Samo słowo dezynsekcja oznacza tępienie szkodliwych owadów i stawonogów. Mogą to być zarówno owady biegające, jak i latające. Wymienić można chociażby uciążliwe zwalczanie szkodników takich jak prusaki, pluskwy, mrówki czy komary. Dezynsekcja to proces złożony i skomplikowany, ponieważ celem jest usunięcie osobników dorosłych, ale także larw i jaj. W celu skutecznej dezynsekcji wykorzystuje się różne metody. W zależności od problemu najlepszym rozwiązaniem może okazać się użycie:

  • środka fizycznego (np. ognia, gazu),
  • silnego środka chemicznego (popularne spraye owadobójcze),
  • środka biologicznego (wykorzystanie innych organizmów żywiących się szkodnikami)
  • lub użycie metod mechanicznych (np. ręczne wyłapywanie i zabijanie szkodliwych owadów).

Dezynfekcja i dezynsekcja – podobieństwa

Dezynfekcja i dezynsekcja to usługi, które łączy walka o zachowanie higieny, czystości i bezpiecznych warunków do życia. Istotą procesów dezynfekcji i dezynsekcji jest problem, który może być na tyle duży, że może być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet zagrażać życiu. Co więcej, w ramach obu usług mogą być realizowane bardzo podobne zadania z wykorzystaniem takich metod jak np. ozonowanie.

Różnice między dezynfekcją i dezynsekcją

Dezynfekcja i dezynsekcja to różne usługi, które ze względu na podobne nazwy często są mylone lub błędnie uważane za to samo. Podstawową różnicą jest jednak to, że dezynfekcja ma na celu usunięcie różnych drobnoustrojów. Dezynsekcja służy wyeliminowaniu kolonii szkodliwych owadów. Każda z tych usług jest ukierunkowana na konkretny problem. Jednocześnie stanowią doskonały duet który przynosi najlepsze rezultaty.

Zwalczanie prusaków – dezynfekcja czy dezynsekcja?

Zwalczanie prusaków to trudny i skomplikowany proces, który trudno samodzielnie doprowadzić do końca. W uwagi na to, że prusaki są szkodliwymi i niebezpiecznymi owadami, podstawą jest dezynsekcja. Dezynfekcję stosuje się w bardziej ogólnych przypadkach i samodzielnie nie sprawdzi się w przypadku walki z owadami. Stanowi jednak uzupełnienie dezynsekcji, zapewniając odkażanie konkretnych miejsc lub pomieszczeń.

Jak wytępić prusaki? Zwalczanie szkodników z Vector

Prusaki są trudne w likwidacji, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się po pomoc do certyfikowanych specjalistów. Szybkie rozmnażanie się i ryzyko zakażenia groźną chorobą to główne powody, dla których zwalczanie szkodników trzeba zacząć natychmiast.

Chociaż prusaki bytują głównie w brudnych miejscach, to mogą niespodziewanie pojawić się także w czystych mieszkaniach. Na pojedyncze osobniki może podziałać płytka nasączona środkiem odstraszającym. Nie pomoże on jednak wtedy, gdy doszło do inwazji prusaków. Firma Vector oferująca usługi dezynsekcji w Łodzi to gwarancja zadowolenia. Oczyszczenie mieszkania zapewniają wykwalifikowani specjaliści i praca sprawdzonym, skutecznymi metodami i urządzeniami.

Firma Vector Usługi – dezynsekcja Łódź i cała Polska

Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź

Telefon: 725 392 578

E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl

WWW: https://vector-uslugi.pl/

Previous Specyfika tłumaczenia maszynowego
Next Budka akustyczna do biura – dlaczego warto w nie zainwestować

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Kiedy warto wynająć nagrzewnice?

W jaki sposób szybko podnieść temperaturę w budynku? Sposobów jest wiele, lecz wciąż jedną z najskuteczniejszych i najbardziej ekonomicznych metod jest wynajem nagrzewnic. Nagrzewnica elektryczna jest bardzo wydajnym urządzeniem, które

Wiadomości 0 Comments

77 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

6 kwietnia 2017 r. przy Pomniku Katyńskim na ul. Łąkowej w Łodzi odbyła się uroczystość związana z 77. Rocznicą mordu katyńskiego i Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, poprzedzona Mszą Święta

Wiadomości 0 Comments

Jak przygotować ogród do wiosny. – Poradnik ogrodniczy

Piękną cechą domu jest jego ogród, niezależnie od tego, czy jest mały, czy duży. O ogród trzeba dbać przez cały rok, aby był atrakcyjny dla oka i stanowił powód do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź